Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urodziny
08.09.2007 16:24

Podlaskie: "Urodziny" województwa podlaskiego w Choroszczy

W Choroszczy koło Białegostoku rozpoczęły się w sobotę dwudniowe obchody 494. rocznicy utworzenia województwa podlaskiego. W programie imprezy m.in. sesja historyczna, koncerty, wystawy i prezentacje regionalnej kuchni. Obchody połączone są z jubileuszem 500-lecia tego miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Choroszczy koło Białegostoku rozpoczęły się w sobotę dwudniowe obchody 494. rocznicy utworzenia województwa podlaskiego. W programie imprezy m.in. sesja historyczna, koncerty, wystawy i prezentacje regionalnej kuchni. Obchody połączone są z jubileuszem 500-lecia tego miasta.

Rocznica "urodzin" województwa obchodzona jest od pięciu lat pod hasłem "Czas na Podlaskie" za każdym razem w innym, ważnym dla województwa mieście. Lokalne władze chcą w ten sposób przybliżyć mieszkańcom historię różnych rejonów województwa i przygotować ich na obchody 500-lecia w 2013 roku.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęła sesja historyczna w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, poświęcona historii i dziejom tego miasta. Muzeum znajduje się w letniej rezydencji Branickich.

Jeden z referatów dotyczył tradycji przemysłowych miasta, ponieważ na początku XX wieku znajdowała się tu największa na ziemiach polskich fabryka produkująca sukno i koce. Druga część sesji niemal w całości poświęcona była trzem z kilku wyznań, które współistniały tu przed laty: katolikom, prawosławnym i Żydom.

Na sobotni wieczór organizatorzy zaplanowali zwiedzanie zabytków Choroszczy, m.in. klasztoru dominikanów i miejscowej cerkwi, koncerty orkiestr dętych, wystawę zdjęć Choroszczy oraz koncert Antoniny Krzysztoń w budynku stajni pałacowej.

W niedzielę odbędzie się główna część artystyczno-rekreacyjna obchodów. Oprócz występów regionalnych artystów, będą to konkursowe prezentacje w ramach Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Zostanie też, po raz drugi w historii województwa, wyłoniony Urodzinowy Mistrz Smaku, czyli najlepszy producent regionalnego jadła i alkoholu.

Obchody "urodzin" województwa podlaskiego organizowane są od 2003 roku. Święto nawiązuje do daty 29 sierpnia 1513 roku, kiedy to na mocy przywileju nadanego przez króla Zygmunta Starego został powołany w Drohiczynie pierwszy wojewoda podlaski Iwan Sapieha.

Województwo podlaskie wyodrębniono wówczas terytorialnie z województwa trockiego. Naukowcy badający ten okres historii Podlasia powołują się na reges (skrót) dokumentu, w którym jest ta data, oraz dokumenty powołania Sapiehy na wojewodę.

Historycznie obecne województwo podlaskie to nie tylko Podlaskie przedrozbiorowe, ale także fragmenty województwa trockiego, nowogródzkiego, brzeskiego (teren Wielkiego Księstwa Litewskiego) oraz ziemie mazowieckie. (PAP)

mwi/ hes/

Tagi: urodziny, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz