Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: W Berżnikach obchody 90. rocznicy Bitwy Niemeńskiej

0
Podziel się:

Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 90. rocznicę Bitwy
Niemeńskiej. Obchody odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik
poświęcony ofiarom bitwy.

Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 90. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Obchody odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Na cmentarzu parafialnym, przy pomniku Bitwy Niemeńskiej została odprawiona msza św., którą celebrował biskup ełcki Jerzy Mazur. Biskup poświęcił także cztery tablice, na których stoją cztery krzyże. Tablice postawiono przed pomnikiem Bitwy Niemeńskiej. Potem mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Podczas homilii biskup powiedział, że "Bitwa Niemeńska to ważna data w naszej narodowej historii. Była to wielka bitwa historyczna o naszą i waszą wolność, naszą i Europy". Dodał, że bitwa nad Niemnem to manewr, który po "Cudzie nad Wisłą" dokończył dzieła rozgromienia bolszewików w 1920 r.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział PAP, że o Bitwie Niemeńskiej mówi się dopiero od kilku lat.

"Bitwa Niemeńska w dużej mierze przesądziła o tym, że wschodnie kresy Rzeczpospolitej po pokoju ryskim znalazły się w granicach drugiej Rzeczpospolitej. Należy zorganizować wielką konferencję historyczną, by powiedzieć jaką rolę naprawdę miała Bitwa Niemeńska" - dodał Brzozowski.

Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej bitwie warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.

Biskup Mazur przypomniał zebranym, że na cmentarzu w Berżnikach spoczywają ofiary bratobójczej walki, czyli żołnierze polscy i litewscy, którzy walczyli po przeciwnych stronach w latach 1919-1920.

"Módlmy się, abyśmy zawsze szukali rozwiązywania wszelkich sporów na drodze dialogu i aby zawsze panował pokój między naszymi narodami w Europie" - powiedział biskup w kontekście polsko-litewskiego sporu.

Wokół grobów w Berżnikach i Bitwy Niemeńskiej, podczas której ginęli żołnierze polscy i litewscy, od lat trwają spory. Polacy mają wątpliwości, czy na cmentarzu w Berżnikach w ogóle leżą szczątki żołnierzy litewskich. Z kolei litewskie groby i krzyże stoją odwrócone od polskiego pomnika bitwy. Pomnik poświęcony żołnierzom polskim został postawiony w 2001 roku.

Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze. (PAP)

bur/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)