Notowania

wiadomości
05.06.2012 13:37

Podlaskie: W Białymstoku otwarto muzeum i archiwum archidiecezji

Archiwum i muzeum Archidiecezji Białostockiej otwarto we wtorek w Białymstoku. Zbudowane zostało przy Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym, większość pieniędzy na inwestycję, która kosztowała ok. 9 mln zł, stanowiły fundusze unijne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Archiwum i muzeum Archidiecezji Białostockiej otwarto we wtorek w Białymstoku. Zbudowane zostało przy Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym, większość pieniędzy na inwestycję, która kosztowała ok. 9 mln zł, stanowiły fundusze unijne.

Budowa trwała kilka lat, a oddanie obiektu do użytku zbiegło się w czasie z jubileuszem 20-lecia powstania Archidiecezji Białostockiej. We wtorek przypadła też 21. rocznica wizyty w Białymstoku papieża Jana Pawła II.

Pieniądze unijne pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Cała inwestycja kosztowała 9,1 mln zł; unijne dofinansowanie to prawie 6,8 mln zł.

"Archiwum i muzeum swoją zawartością należą do przeszłości, ale swoim celem ukierunkowane są na przyszłość" - mówił w czasie uroczystości otwarcia metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

W nowym budynku będą zarówno wystawy, jak i archiwum archidiecezji. Są możliwości konserwacji cennych przedmiotów i digitalizacji zasobów archiwalnych, powstanie też biblioteka elektroniczna.

Kustosz archiwum ks. Adam Szot mówił w czasie otwarcia placówki, że w zbiorach archiwum najcenniejsze są XVI-wieczne dokumenty, w jego ocenie część z nich to najcenniejsze takie rzeczy w regionie, np. dokumenty po rodzie Branickich.

Wśród najcenniejszych archiwaliów wymienił też np. księgę chrztów parafii w Krynkach, która pochodzi z 1605 roku. Podkreślał, że archiwalia w większości nie były dotąd eksponowane, choć były udostępniane dla celów naukowych.

"Naszym największym marzeniem jest digitalizacja wszystkich ksiąg i najcenniejszych dokumentów, by je zachować dla następnych pokoleń" - powiedział ks. Szot.

Kustosz muzeum ks. Zbigniew Gwiazdowski powiedział, że placówka chce skupić się na dziedzictwie kulturowym regionu i bazuje na zbiorach poszczególnych parafii czy instytucji kościelnych.

Np. pierwsze wystawy, które można od wtorku oglądać, powstały dzięki zbiorom archiwum archidiecezjalnego, seminarium duchownego, kurii arcybiskupiej i kilku białostockich parafii. Wśród nich jest wystawa poświęcona metropolicie wileńskiemu, arcybiskupowi Romualdowi Jałbrzykowskiemu, który w 1945 roku przyjechał do Białegostoku z Wilna.

Jego przyjazd zapoczątkował historię biskupstwa w Białymstoku, bo Romuald Jałbrzykowski był pierwszym biskupem rezydującym na stałe w tym mieście. (PAP)

rof/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz