Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: W Białymstoku studia dla organizatorów życia kulturalnego seniorów

0
Podziel się:

Na Uniwersytecie w Białymstoku kształcić się będą zaocznie specjaliści od
organizacji życia kulturalnego seniorów. Z nowym rokiem akademickim ruszy tam kierunek:
kulturoznawstwo, a na nim specjalizacja: kultura trzeciego wieku.

Na Uniwersytecie w Białymstoku kształcić się będą zaocznie specjaliści od organizacji życia kulturalnego seniorów. Z nowym rokiem akademickim ruszy tam kierunek: kulturoznawstwo, a na nim specjalizacja: kultura trzeciego wieku.

"To pierwsza tego typu specjalność na studiach kulturoznawczych w Polsce" - powiedziała PAP dr Alicja Kisielewska, koordynatorka studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie w Białymstoku.

Kultura trzeciego wieku, to oferta studiów zaocznych drugiego stopnia.

Powodem uruchomienia specjalizacji jest fakt, że społeczeństwo polskie starzeje się. "Coraz więcej jest ludzi w tzw. trzecim wieku, którzy nie mają miejsca, aby rozwijać swoje zainteresowania czy pasje. Brak jest oferty kulturalnej, a jedyną formą spędzania wolnego czasu jest dla nich kościół lub telewizja" - dodała.

Lukę aktywnego udziału seniorów w kulturze stara się wypełnić Uniwersytet III wieku, czyli cykle spotkań i wykładów przygotowanych specjalnie dla osób starszych. Jednak ten - w ocenie Kisielewskiej - "pęka w szwach" i nie jest w stanie przyjąć wszystkich zainteresowanych.

Dlatego uczelnia chce kształcić specjalistów, którzy w profesjonalny sposób będą przygotowywać różne przedsięwzięcia kulturalne skierowane do starszych osób. Kisielewska wymieniła, że może to być np. organizacja klubów seniora, stowarzyszeń, czy różnego rodzaju aktywności, jak warsztaty i specjalne portale internetowe. Będą to także działania w sferze turystyki, np. organizacja wycieczek dla starszych osób.

Białostocka uczelnia była do tej pory jedyną uczelnią w Polsce, na której nie było samodzielnych studiów kulturoznawczych (jako specjalności istniały na wydziale pedagogiki i psychologii oraz filologii polskiej - PAP).

Kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Białymstoku będzie mogło studiować w sumie 120 osób na dwóch stopniach studiów. Na dziennych studiach pierwszego stopnia studenci będą mogli wybrać trzy specjalności: turystykę kulturową, media i komunikowanie oraz reklamę i public relations, a na zaocznych studiach drugiego stopnia, oprócz kultury trzeciego wieku, krytykę sztuki, kulturę Podlasia i filmoznawstwo-medioznawstwo. (PAP)

swi/ rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)