Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: W lutym konkurs na przebudowę rezerwatu pokazowego żubrów

0
Podziel się:

W lutym Białowieski Park Narodowy ogłosi nowy konkurs na koncepcję
przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów, jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w
parku - poinformował PAP dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Zdzisław Szkiruć.

W lutym Białowieski Park Narodowy ogłosi nowy konkurs na koncepcję przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów, jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w parku - poinformował PAP dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Zdzisław Szkiruć.

Będzie to drugi konkurs. Na pierwszy, jesienią 2010 r. wpłynęła tylko jedna praca. Białowieski Park Narodowy czeka na kolejne koncepcje.

W zagrodach w rezerwacie pokazowym przebywają nie tylko żubry. Są tam także m.in. koniki tarpany, żubronie( krzyżówki żubra i bydła domowego - PAP), wilki, ryś, dziki. Turyści oglądają te zwierzęta wędrując po ścieżkach, słuchając opowiadań przewodników lub indywidualnie.

Nowa koncepcja ma uatrakcyjnić to miejsce. "Trzeba stworzyć taką ofertę, która zachęci turystów do aktywnej edukacji" - powiedział Szkiruć. Jak dodał, oczekuje, że powstanie koncepcja, która pozwoli oglądać i poznawać zwierzęta w sposób bardziej aktywny i nowoczesny, także np. poprzez multimedia.

Nowe atrakcje miałyby powstać także na sąsiednich gruntach znajdujących się pod zarządem nadleśnictwa Białowieża. Mogłyby to być np. trasy przejazdowe dla bryczek, które zimą mogłyby być wykorzystywane do organizowania kuligów.

Turyści odwiedzający rezerwat pokazowy narzekają na brak zaplecza sanitarnego - nie ma nawet przyzwoitego WC. Nowa koncepcja ma to wreszcie zmienić.

Przebudowa rezerwatu ma być finansowana ze środków, jakie pozostają po likwidacji EkoFunduszu. Nie wiadomo, jak duża jest to kwota. Dyrekcja parku szacuje, że w zależności od koncepcji, która zwycięży, prace mogą kosztować od kilku do kilkunastu milionów złotych. Oznacza to, że park będzie szukał także innych źródeł finansowania, być może konieczne będzie rozłożenie realizacji projektu w czasie i podzielenie go na etapy.

W 2010 roku Białowieski Park Narodowy - światową ostoję i ośrodek restytucji żubra - odwiedziło 150 tys. turystów.

W 2011 roku mija 90 lat od początków Białowieskiego Parku Narodowego - w 1921 roku powstało leśnictwo "Rezerwat", które uważa się za początek istnienia parku. W 1932 roku został on przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 roku.

Park zajmuje około jednej szóstej polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy od lat zabiegają o jego powiększenie, na razie jednak nie ma na to zgody samorządów lokalnych.

W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 450 żubrów.

Iza Próchnicka(PAP)

kow/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)