Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: W niedzielę Marsz Jedności - sprzeciw wobec aktów nacjonalizmu

0
Podziel się

W Białymstoku odbędzie się w niedzielę po południu Marsz Jedności. Ma to
być forma wyrażenia sprzeciwu wobec zdarzeń o charakterze aktów nacjonalizmu, które w ostatnich
tygodniach miały miejsce w województwie podlaskim.

bEhdFaFx

W Białymstoku odbędzie się w niedzielę po południu Marsz Jedności. Ma to być forma wyrażenia sprzeciwu wobec zdarzeń o charakterze aktów nacjonalizmu, które w ostatnich tygodniach miały miejsce w województwie podlaskim.

O zorganizowaniu takiego marszu poinformowali w czwartek w Puńsku (Podlaskie) posłowie PO: Robert Tyszkiewicz i Leszek Cieślik.

Do incydentów na Podlasiu dochodzi od kilku tygodni. Nieznani sprawcy m.in. namalowali farbą napisy o treści faszystowskiej na budynku synagogi w Orli; włamali się i zniszczyli mienie w Centrum Muzułmańskim w Białymstoku, po czym próbowali podpalić ten budynek. W gminie Puńsk, gdzie większość mieszkańców to osoby narodowości litewskiej, zamalowali napisy w języku litewskim na tablicach z nazwami miejscowości. W Białymstoku podpalono też drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego.

bEhdFaFz

W środę zniszczono w Jedwabnem pomnik upamiętniający mord dokonany 70 lat temu na Żydach przez ich polskich sąsiadów. Na samym pomniku m.in. zamalowano zieloną farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, pojawiły się też symbole nazistowskie. Na kamiennych elementach okalających obelisk napisano: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Były też swastyki i symbole SS. W czwartek przez cały dzień usuwali je pracownicy zakładu komunalnego.

Tyszkiewicz i Cieślik w apelu do mieszkańców stanowczo potępili "akty profanacji i wandalizmu skierowane przeciw mniejszościom narodowym i znieważające pamięć ofiar Holokaustu".

"Uważamy, że przestępstwa te są świadomą próbą naruszenia pokoju społecznego oraz ukształtowanej w wolnej Polsce atmosfery współpracy i tolerancji, łączącej mieszkańców Podlasia różnych wyznań, narodowości i religii" - napisali posłowie.

Wezwali też m.in. przedstawicieli wszystkich partii politycznych i samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców województwa podlaskiego do "wspólnego, publicznego wyrażenia swojego sprzeciwu wobec haniebnych aktów nacjonalizmu i ksenofobii".

bEhdFaFF

Formą takiego sprzeciwu ma być niedzielny marsz, który ma po południu przejść przez centrum Białegostoku - spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego pod pomnik twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa. (PAP)

rof/ par/ gma/

bEhdFaGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)