Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 19:15

Podlaskie: W Sejnach rozpoczął się międzynarodowy festiwal organowy

Mszą świętą oraz koncertem prof. Józefa Serafina rozpoczął się w środę w Sejnach (Podlaskie) 20. Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Juniores Priores Organorium Seinensis.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Mszą świętą oraz koncertem prof. Józefa Serafina rozpoczął się w środę w Sejnach (Podlaskie) 20. Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Juniores Priores Organorium Seinensis. *

Koncert inauguracyjny zagrał prof. Józef Serafin ze studentami, którzy będą szkolić się na warsztatach organowych w Sejnach. W imprezie bierze udział 23 studentów z Polski, Niemiec, Litwy i Łotwy, którzy mają szkolić się podczas festiwalu na ponad stuletnich sejneńskich organach w bazylice pw. Najświętszej Marii Panny.

W festiwalu uczestniczy również prof. Julian Gembalski z Katowic. Dodatkowo w tym roku dołączył prof. Ludger Lohmann z Niemiec.

Do soboty codziennie odbywać się będą w Sejnach poranne kilkugodzinne warsztaty organowe dla studentów oraz wieczorne koncerty mistrzowskie, na które przychodzi wielu turystów.

Festiwal zakończy się wspólnym koncertem wszystkich uczestników festiwalu w sobotę wieczorem. Potem uczestnicy przeniosą się na trzy dni na Litwę do Onikszt. Tam koncerty będą odbywać się w kościele pw. św. Anny.

Studenci i wirtuozi, którzy choć raz zagrali na sejneńskich organach, bardzo chwalą sobie ich barwę i dźwięk. Sejneńskie organy zbudował w 1907 roku Jonas Garelevicius, organmistrz z Litwy. Z powodu specyficznego brzmienia tego instrumentu, muzycy chętnie przyjeżdżają do Sejn, by na nim grać. Sejneńskie organy wymagają jednak gruntownego i kosztownego remontu. (PAP)

bur/ mrt/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz