Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Wieczorem w Białowieży białoruskie "Kupalle"

0
Podziel się:

Uliczny korowód, koncert ok. trzydziestu wykonawców z Polski i Białorusi
oraz część obrzędowa, z puszczaniem wianków na rzece - to wszystko znalazło się w programie
"Kupalle", które w sobotę wieczorem rozpocznie się w Białowieży (Podlaskie).

Uliczny korowód, koncert ok. trzydziestu wykonawców z Polski i Białorusi oraz część obrzędowa, z puszczaniem wianków na rzece - to wszystko znalazło się w programie "Kupalle", które w sobotę wieczorem rozpocznie się w Białowieży (Podlaskie).

Kupalle, czyli Noc Kupały, to jedna z najważniejszych w roku imprez Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce (BTSK). To jej 29. edycja. Współorganizatorem jest Białowieski Ośrodek Kultury.

Zabawa rozpocznie się tradycyjnym korowodem o godz. 21.00, którego uczestnicy przejdą do amfiteatru w Białowieży, gdzie zabawa potrwa do białego rana. Zwykle bierze w niej udział kilka tysięcy osób. O północy rzeką Narewką popłyną wianki.

"Kupalle", jest odpowiednikiem Nocy Świętojańskiej i ma związek z czasem letniego przesilenia. Związane jest z kultem sił przyrody, przede wszystkim ognia i wody, ale jest też świętem miłości. Symbolami tej nocy są przede wszystkim: ogień, wianki na wodzie i kwiaty paproci.

Etnografowie przypominają, że przejawem kultu ognia było rozpalanie ognisk i skakanie przez ogień. Dawniej przez ognisko skakały pary, teraz najczęściej kawalerowie. Od liczby rozpalanych ognisk miało zależeć powodzenie i pomyślność, dlatego zapalano je w każdym końcu wsi. Ogień miał także zapewnić dobry zbiór ze znajdującego się obok niego pola.

Kult wody przejawiał się w kąpielach w zbiornikach wodnych, co miało mieć oczyszczającą moc. Na wodę panny i kawalerowie puszczali wianki plecione z polnych roślin, ziół i kwiatów, na których mocowano świece i szukali kwitnącego kwiatu paproci.

Świętowane zawsze na początku lipca "Kupalle" w Białowieży jest najbardziej znanym w regionie obrzędem białoruskiej nocy świętojańskiej. Ale takie imprezy organizowane są obecnie także w innych miejscowościach Podlaskiego, zwłaszcza tam, gdzie są skupiska mniejszości białoruskiej i ukraińskiej.

Główny organizator "Kupalle", działające od ponad 55 lat BTSK, to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju, uważana też za ważnego animatora jej życia kulturalnego. Oprócz "Kupalle", organizuje też m.in. Święto Kultury Białoruskiej, ogólnopolski festiwal piosenki białoruskiej oraz liczne festyny w regionie. (PAP)

rof/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)