Notowania

wiadomości
07.09.2012 11:26

Podlaskie: Wkrótce umowa na przewozy regionalne na lata 2013-2014

Wkrótce samorząd województwa podlaskiego podpisze umowę z Przewozami Regionalnymi na kolejowe przewozy na lata 2013- 2014. Spółka otrzyma na ten cel rocznie 15,5 mln zł - poinformowano w piątek na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wkrótce samorząd województwa podlaskiego podpisze umowę z Przewozami Regionalnymi na kolejowe przewozy na lata 2013- 2014. Spółka otrzyma na ten cel rocznie 15,5 mln zł - poinformowano w piątek na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. *

Przewozy Regionalne wygrały wcześniej przetarg na te usługi. Drugą ofertę składała spółka Arriva RP, należąca do Deutsche Bahn.

Sprawą przewozów regionalnych i Programu Zabezpieczenia Usług Kolejowych w latach 2013-2014 będą się w poniedziałek zajmować radni sejmiku województwa podlaskiego.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił w piątek dziennikarzom, że samorząd województwa nie zamierza likwidować przewozów regionalnych, ale chce racjonalnie finansować tę działalność, a ten transport - jak podkreślił - zwłaszcza na krótkich trasach jest nieopłacalny, niewygodny, "drogi, kosztowny, obciążający".

W spółce Przewozy Regionalne w Białymstoku mają być zwolnione z pracy 62 osoby - poinformowano na konferencji. Marszałek mówił, że nie ma możliwości zwiększenia dotacji samorządu do tych przewozów ani zwiększenia liczby przewozów, bo jest to nieracjonalne. Skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko powiedział, że groziłoby to złamaniem dyscypliny finansowej, a nikt nie będzie finansował bieżącej działalności przewozów z kredytu.

Dyrektor departamentu infrastruktury i ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Katarzyna Zajkowska podkreśliła, że województwo podlaskie jest w czołówce regionów, które do przewozów kolejowych dokładają najwięcej w stosunku do możliwości swojego budżetu. Mówiła, że umowa z Przewozami Regionalnymi ma być podpisana "na dniach".

Zajkowska podała dane, według których samorząd województwa - w zależności od danej linii - dopłaca jednorazowo do każdego biletu od prawie 7,5 zł (na trasie Białystok-Szepietowo) do prawie 33,7 zł (na trasie Hajnówka-Siedlce).

W 2012 roku samorząd województwa dokłada do przewozów regionalnych 17,7 mln zł. Łącznie ze środkami z Funduszu Kolejowego plan zakłada, że będzie to 25,5 mln zł. Za te pieniądze w regionie w ciągu doby jeździ 56 pociągów, które pokonują ponad 1,2 mln km. W 2013 roku ma być mniej kursów.

Zajkowska poinformowała, że w latach 2009-2012 w województwie podlaskim na naprawę, zakup i modernizację taboru wydano z Funduszu Kolejowego ponad 44,3 mln zł.

Z pociągów regionalnych korzysta około 5 tys. pasażerów dziennie - informowały wcześniej Przewozy Regionalne. Liczba pasażerów korzystających z kolei regionalnej systematycznie spada. (PAP)

kow/ pad/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz