Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Wystawa grzybów Puszczy Białowieskiej

0
Podziel się:

Około 240 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych, ale też trujących
pokazano na otwartej w sobotę w Hajnówce (Podlaskie) 17. Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej.
Wszystkie grzyby zostały zebrane w puszczy w ostatnich dniach.

Około 240 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych, ale też trujących pokazano na otwartej w sobotę w Hajnówce (Podlaskie) 17. Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej. Wszystkie grzyby zostały zebrane w puszczy w ostatnich dniach.

W ich zbieraniu pomagali naukowcom i pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego m.in. uczniowie z Technikum Leśnego w Białowieży, studenci koła naukowego z Siedlec - poinformowała PAP dr Anna Kujawa ze Stacji Terenowej w Turwi pod Poznaniem Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, która opisała prezentowane eksponaty i oprowadza też zwiedzających po wystawie.

Wystawę zorganizowano w tym roku po raz pierwszy w Hajnówce na wydziale leśnym Politechniki Białostockiej. W minionych latach wystawa odbywała się w Białowieży. Jej celem jest propagowanie wiedzy o grzybach, ich walorach, roli w przyrodzie. Na wystawie pokazywana jest różnorodność bogatego świata grzybów.

Wystawa potrwa jedynie trzy dni, dopóki eksponaty zachowują świeżość.

Kujawa powiedziała, że były w tym roku obawy o to, że grzybów na wystawie będzie mało, gdyż panuje przekonanie, że grzybów nie ma. Udało się jednak je zebrać , choć czasami w lesie znajdowano jedynie jeden owocnik danego gatunku.

W tym roku na wystawie można m.in. zobaczyć grzyby, które wydzielają zapachy kojarzące się nam np. z mąką, anyżem czy rosołem. Można też zobaczyć i poczuć paskudny zapach podobny do padliny, jaki wydziela sromotnik bezwstydny. Jak wyjaśniła Kujawa, zapach ten przyciąga muchy, które roznoszą zarodniki tego grzyba. Widowiskowa jest też dzieżka pomarańczowa, którą tworzą miseczkowate owocniki o żywej pomarańczowej barwie.

Organizatorzy wystawy pokazują też niektóre gatunki grzybów będące pod ścisłą ochroną, np. gwiazdosza czteropromiennego, pniorka różowego, soplówkę bukową czy przypominającego wyrastający z dębu płat wątroby - ozorka dębowego. Pokazane są, mimo że nie wolno ich zrywać. Jak wyjaśnia Kujawa, wiedza w społeczeństwie na temat chronionych gatunków grzybów jest bardzo mała, dlatego zdecydowano się je pokazać, by edukować i zwrócić na to szczególną uwagę. Mówiła, że np. w celach kulinarnych zbierana jest żagwica listkowata, choć jest to niedozwolone.

Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne dla młodych ludzi. Ich głównym tematem jest muchomor sromotnikowy - jak mówi Kujawa - "najbardziej trujący" grzyb w lesie.

Wystawa "dokumentuje" też grzyby, które nie nadają się do pokazania na wystawie, bo np. po chwili tracą wygląd i "przypominają skwarkę" - żartuje Kujawa. Chodzi np. o grzyby z rodzajów: czernidłak, dzwonkówka, strzępiak. "Choć parę większych strzępiaków mamy" - zaznaczyła.

Szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej - według różnych źródeł - występuje około 2,5 - 3 tys. zarejestrowanych gatunków grzybów. Ma to związek z różnorodnością siedlisk leśnych i dużą ilością martwego drewna, które jest znakomitym i ważnym miejscem do rozwoju dla licznych grzybów. Ocenia się, że zaledwie połowa z nich to tzw. grzyby kapeluszowe, z których grzybiarze zbierają dwadzieścia kilka gatunków. (PAP)

kow/ be/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)