Notowania

wiadomości
23.04.2012 09:49

Podlaskie: Zatrzymano obywatela Łotwy za przemyt prawie 400 tys. paczek papierosów

Przemyt prawie 400 tys. paczek papierosów o wartości ponad 3,5 mln zł zatrzymali podlascy celnicy w łotewskiej ciężarówce, skontrolowanej niedaleko Budziska - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przemyt prawie 400 tys. paczek papierosów o wartości ponad 3,5 mln zł zatrzymali podlascy celnicy w łotewskiej ciężarówce, skontrolowanej niedaleko Budziska - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki. *

Ciężarówkę zatrzymano do kontroli na drodze krajowej nr 8. 42-letni kierowca, obywatel Łotwy, twierdził, że wiezie z Litwy do Czech transport płatków śniadaniowych.

Celnicy postanowili ładunek prześwietlić urządzeniem rtg. Ponieważ nabrali podejrzeń, że w środku może być coś innego, niż płatki, dokonali szczegółowej kontroli.

"Po zdjęciu plomb i podniesieniu plandeki okazało się, że zamiast artykułów spożywczych naczepa załadowana jest kartonami z papierosami" - powiedział Czarnecki. Na owiniętych folią paletach było w sumie 400 tys. paczek papierosów z rosyjskimi znakami akcyzy. Wartość rynkową towaru oszacowano na ponad 3,5 mln zł.

Łotewski kierowca został zatrzymany, grozi mu do pięciu lat więzienia. Zabezpieczony został ładunek i ciężarówka.

Według danych celników, to jeden z największych w tym roku przemytów papierosów zatrzymanych przez Służbę Celną w Polsce. Na początku marca zatrzymali koło Budziska podobnej wielkości przemyt w ciężarówce z Łotwy, która miała wieźć transport kartonu do Słowenii.

Według raportu Światowej Organizacji Ceł (WCO) oraz danych Europejskiego Biura ds. Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF) Polska należy do liderów w zwalczaniu przemytu i nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi. Od początku roku celnicy w województwie podlaskim udaremnili przemyt 2 mln paczek papierosów. (PAP)

rof/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz