Notowania

wiadomości
08.06.2011 13:12

Podmiejska część dworca Warszawa Wschodnia oddana do użytku

Podmiejską część dworca Warszawa Wschodnia otwarto w środę dla pasażerów. W wyremontowanym budynku działają już kasy Kolei Mazowieckich, w których można kupić bilety wszystkich przewoźników kolejowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podmiejską część dworca Warszawa Wschodnia otwarto w środę dla pasażerów. W wyremontowanym budynku działają już kasy Kolei Mazowieckich, w których można kupić bilety wszystkich przewoźników kolejowych.

Remont na zlecenie PKP wykonał Strabag. Niewielki dworzec, obsługujący lokalne połączenia kolejowe, zachował poprzednią formę architektoniczną, wykorzystano dotychczasowe elementy konstrukcyjne, pozostał też charakterystyczny dach. Wzmocniono jednak konstrukcję, wymieniono instalacje, posadzki i postawiono nowe ściany, wykorzystując kamień, aluminium i szkło.

W wyremontowanym budynku działa klimatyzacja, a dworzec - w tym toalety - są przystosowane dla niepełnosprawnych. Pracuje monitoring obiektu i placu przed dworcem. Około miesiąca zajmie najemcom urządzenie saloniku prasowego, zostaną też ustawione bankomaty oraz automaty z napojami i kanapkami. Remont części podmiejskiej trwał od lata ub. roku.

Nie ma jeszcze wyświetlaczy z informacjami o odjazdach i przyjazdach pociągów - system zostanie uruchomiony, gdy zakończona zostanie przebudowa części dalekobieżnej dworca - poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy Grupy PKP Łukasz Kurpiewski.

Na razie nie jest także czynny tunel prowadzący na perony bezpośrednio z hali dworca. Żeby dojść do pociągów, trzeba wyjść z budynku i skorzystać z innego przejścia podziemnego. Członek zarządu PKP SA, dyrektor rewitalizacji dworców kolejowych Jacek Prześluga tłumaczył dziennikarzom, że "ponieważ do Euro nie zostaną wyremontowane perony dworca, nie ma sensu remontować przejścia teraz, by za rok je rozwalać przy okazji dalszej części remontu".

W części dalekobieżnej dworca - od ulicy Kijowskiej - została już oczyszczona i naprawiona konstrukcja budynku, wykonano pokrycie dachu. Montowane są nowe, przeszklone ściany zewnętrzne. W tej części pod halą pasażerską znajdzie się pasaż handlowy. Rozpoczęto montowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych, posadzek, ścian i sufitów. Instalowane są łącza sanitarne i elektryczne, windy i wentylacja na dachu.

Inżynier kontraktu Wojciech Szpotowicz ze Strabagu poinformował, że jego firma chce zimą prowadzić już prace wykończeniowe wewnątrz budynku, aby przed EURO 2012 oddać dworzec do użytku.

Dach budynku będzie pokryty ogniwami fotowoltaicznymi. Prąd z nich będzie wykorzystywany na miejscu, a nadwyżka przekazywana do sieci energetycznej.

Koszt całej inwestycji - 31 mln zł - pokrywany jest z budżetu państwa oraz środków własnych PKP SA.(PAP)

ago/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz