Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpisano list intencyjny na rzecz edukacji o historii najnowszej

0
Podziel się:

List intencyjny o dalszej współpracy oraz o inicjowaniu nowych
przedsięwzięć na rzecz pogłębienia wiedzy uczniów o historii XX wieku podpisali w poniedziałek w
Warszawie minister edukacji Katarzyna Hall oraz przedstawiciele 18 instytucji i organizacji
działających w Koalicji na rzecz historii najnowszej w edukacji.

List intencyjny o dalszej współpracy oraz o inicjowaniu nowych przedsięwzięć na rzecz pogłębienia wiedzy uczniów o historii XX wieku podpisali w poniedziałek w Warszawie minister edukacji Katarzyna Hall oraz przedstawiciele 18 instytucji i organizacji działających w Koalicji na rzecz historii najnowszej w edukacji.

"Mamy w tym roku szkolnym kilka bardzo ważnych +okrągłych+ rocznic: we wrześniu 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, później 20-lecie powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, przed nami 20-lecie pierwszych wyborów samorządowych (...), a 31 sierpnia będzie 30. rocznica Porozumień Sierpniowych. Dlatego warto w tym roku szkolnym trochę więcej uczyć o najnowszej historii" - przypomniała w rozmowie z dziennikarzami po podpisaniu listu Hall.

Jak zaznaczyła, zależy jej na tym by uczniowie zaczęli "myśleć o tych wydarzeniach, nie tylko poprzez linijki zapisów w podręcznikach, ale też poprzez emocje". Służyć ma temu ogłoszony w poniedziałek konkurs dla uczniów wszystkich typów szkół w kraju, jak i uczących się w języku polskim za granicą, zatytułowany "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea". "W pamięci rodzin, w pamiątkach, które często znajdują się w zakamarkach naszych półek i szaf jest historia" - zauważyła minister edukacji.

Zadaniem uczestników konkursu jest dotarcie do pamiątki historycznej z czasu II wojny światowej lub z okresu Solidarności i opozycji demokratycznej z lat 1970-1989 (np. zdjęć, dokumentów, gazet, ulotek, znaczków, listów, plakatów, książek, sprzętu drukarskiego, wojskowego, pamiątek osobistych) oraz opisanie jej w interesującej formie - przedstawienie jej pochodzenia, losów i znaczenia dla historii. Prace mogą mieć formę opisową, filmową lub prezentacji multimedialnej.

Uczestnicy konkursu mają czas na przekazanie ich szkolnym komisjom konkursowym do 31 marca 2010 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 sierpnia.

Prace konkursowe będą wykorzystane później przy tworzeniu wystaw Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. "To będą muzea budowane, tworzone wspólnie z młodzieżą" - powiedziała Hall.

Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności są - obok minister edukacji - sygnatariuszami podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego.

Pozostali sygnatariusze to: Rzecznik Praw Dziecka, Biblioteka Narodowa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Dom Spotkań z Historią, Fundacja Centrum Solidarności, Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie", Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Ośrodka KARTA, Inicjatywa "Razem 89", Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstania Warszawskiego, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

"Każda z tych instytucji ma swoje doświadczenie i dorobek edukacyjny, m.in. prowadzenie lekcji muzealnych, konkursów dla uczniów, akcji obywatelskich (...) Często jednak działa na małym podwórku, zapraszając je do Koalicji stworzyliśmy jedno duże, wspólne podwórko - jest jedna wspólna strona internetowa odsyłająca do materiałów szeregu instytucji specjalizujących się w historii najnowszej" - powiedziała Hall.

Członkowie Koalicji, zawiązanej we wrześniu podczas XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Olsztynie, zobowiązali się do zamieszczania swoich materiałów edukacyjnych na wspólnym portalu www.rokhistorii.gov.pl

"Minister edukacji narodowej ogłosił rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej w edukacji. Przedsięwzięcie to ma na celu wzrost świadomości uczniów na temat najnowszych wydarzeń, które były istotne dla kształtowania się demokratycznej Polski. Znajomość historii XX wieku stanowi klucz do lepszego zrozumienia otaczającego świata, mechanizmów życia społeczno-politycznego, sprzyjającego zarazem podnoszeniu świadomości obywatelskiej" - takimi słowami zaczyna się podpisany w poniedziałek list intencyjny na rzecz historii najnowszej.(PAP)

dsr/ ls/ mow/

edukacja
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)