Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpisano list intencyjny ws. modernizacji wymiaru sprawiedliwości

0
Podziel się:

List intencyjny ws. strategii modernizacji przestrzeni sprawiedliwości na
lata 2014-20 - opracowywanego od ponad roku dokumentu - podpisali w środę minister sprawiedliwości
Marek Biernacki i prokurator generalny Andrzej Seremet.

List intencyjny ws. strategii modernizacji przestrzeni sprawiedliwości na lata 2014-20 - opracowywanego od ponad roku dokumentu - podpisali w środę minister sprawiedliwości Marek Biernacki i prokurator generalny Andrzej Seremet.

"Głównym celem strategii jest polepszenie zaufania obywatela do pracy prokuratur i sądów" - podkreślił Seremet. Zakłada on osiągnięcie poprawy w dziedzinie obsługi interesanta w prokuraturach i sądach. "Chcemy w tym aktywnie uczestniczyć" - podkreślił szef prokuratury.

Strategia pomaga spożytkować środki unijne z rządowego programu operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój", z którego mógłby korzystać resort sprawiedliwości, prokuratura oraz inne instytucje.

"Dokument precyzuje, że to obywatel jest centrum całej przestrzeni sprawiedliwości" - podkreślił Biernacki po podpisaniu dokumentu.

Dyrektor departamentu strategii i deregulacji MS Adam Niedzielski podkreślił, że nad strategią pracowało nie tylko ministerstwo i prokuratura, ale także Służba Więzienna, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury oraz organizacje pozarządowe. "Najważniejsze, że chcemy budować zaufanie do instytucji, a nie jej wizerunek" - podkreślił.

W strategii wskazano, że ma ona doprowadzić do poprawy obsługi interesantów w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, sądy mają orzekać sprawniej, a wizerunek sędziego ma ulec poprawie. Lepiej, bo w skonsolidowany sposób mają też być wydawane środki na sądownictwo.

W dziedzinie szkolenia sędziów i prokuratorów, dzięki środkom unijnym mają być rozwijane specjalistyczne szkolenia prawnicze, których zadaniem będzie doprowadzenie do poprawy ich kompetencji. Wzmocnieniu miałyby też ulec gwarancje praw obywateli w postępowaniu przed prokuratorem.

W pionie więziennictwa strategia zakłada zapewnienie skazanym humanitarnych warunków odbywania kary oraz ułatwienie osadzonym powrotu do społeczeństwa.

W wytycznych dla ministerstwa sprawiedliwości strategia zakłada zadania z dziedziny edukacji obywateli, a także kontynuację deregulacji w dostępie do zawodów prawniczych oraz "kształtowanie efektywnej polityki karnej".

Strategia posługuje się pojęciem "przestrzeń sprawiedliwości" znanym z dokumentów Unii Europejskiej, które oznacza "stan powszechnej dostępności do sprawiedliwości zapewniany przez współpracę instytucji i otwartość na dialog obywatelski". (PAP)

wkt/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)