Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podrzucili nam tablicę. Rosyjska prowokacja?

0
Podziel się

Na terenie byłego obozu jenieckiego w Wielkopolsce nieznani sprawcy umieścili tablicę z rosyjskim napisem obwiniającym Polaków o zamordowanie 8 tys. sowieckich jeńców.

Podrzucili nam tablicę. Rosyjska prowokacja?
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bEgfyDuJ

Na terenie byłego obozu jenieckiego pod Strzałkowem w Wielkopolsce, na obelisku upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości, nieznani sprawcy umieścili tablicę, na której napisano po rosyjsku: _ Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919-1921 _.

- _ To jest po prostu absolutne kłamstwo od początku do końca _ - powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. - _ Tablica umieszczona w Strzałkowie o "polskich obozach śmierci" to usiłowanie wprowadzenia w przestrzeń publiczną informacji nie mających nic wspólnego z rzeczywistością i prawdą historyczną. To informacja całkowicie kłamliwa _ - dodał.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że nie są mu znane okoliczności pojawienia się tablicy i sprawa ta wymaga wyjaśnienia. - _ Niezmiennie wychodzimy z założenia, że fakt śmierci w polskiej niewoli ogromnej liczby czerwonoarmistów w toku wojny 1919-21 jest tragiczną stronicą naszej wspólnej historii i pozostaje w pamięci narodu rosyjskiego _ - oznajmił rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej Aleksandr Łukaszewicz, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

bEgfyDuL

To rosyjskie media doniosły jednak jako pierwsze o pojawieniu się tablicy. Telewizja NTV podała, że za akcją tą stoją _ nieznani patrioci _ i zaprezentowała fotografie tablicy.

Już jej nie ma. Trwa dochodzenie

[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t137177.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kloca;sie;o;tablice;w;smolensku;rzad;twierdzi;ze;to;nie;jego;sprawa,65,0,813121.html) Kłócą się o tablicę w Smoleńsku
Na polecenie wojewody wielkopolskiego tablicę zdjęto. Wójta gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński przypuszcza, że przymocowano ją w nocy z soboty na niedzielę. Świadkowie twierdzą jednak, że stało się to dzisiaj około godziny 15. Policja zabezpieczyła już materiał dowodowy w tej sprawie.

- _ Materiał użyty do przymocowania tablicy jest bardzo miękki, co może świadczyć o tym, że tablicę przymocowano w niedzielę _ - poinformowała rzeczniczka policji w Słupcy Marlena Kukawka. Dodała, że w tej sprawie zostanie przeprowadzona analiza.

bEgfyDuR

Obóz pod Strzałkowem został zbudowany przez Niemców na przełomie 1914/1915 dla jeńców z frontów I wojny światowej. W 1919 r. zaczęli tam trafiać jeńcy rosyjscy z frontu wojny polsko-bolszewickiej. W obozie na przełomie lat 1919-1920 zmarło ponad 1200 osób, a kolejnej zimy ponad 4000 jeńców. W wyniku podpisania pokoju w Rydze (1921 r.) między Polską a Rosją, obóz w Strzałkowie został przekształcony na miejsce internowania. Obóz oficjalnie zamknięto w 1924 r., a internowani żołnierze otrzymali status emigrantów politycznych. Na miejscowym cmentarzu pochowanych jest około 8000 więźniów różnych narodowości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;uspokaja;w;sprawie;nord;stream,148,0,826516.html) Merkel uspokaja w sprawie Nord Stream Niemiecka kanclerz oceniła, że rura pod Bałtykiem nie zablokuje w rozwoju portu w Świnoujściu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t18664.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;polski;rosji;i;niemiec;coraz;blizej,153,0,820377.html) Szczyt Polski, Rosji i Niemiec coraz bliżej 5 maja ministrowie spraw zagranicznych spotkają się w Kaliningradzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t137233.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wazny;krok;komorowskigo;i;miedwiediewa,213,0,810709.html) Ważny krok Komorowskigo i Miedwiediewa Roman Kuźniar uważa, że Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew w należyty sposób uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, a także katastrofy smoleńskiej.
bEgfyDvm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)