Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowano akcję badań pracownic śląskiego urzędu

0
Podziel się:

270 przeprowadzonych badań profilaktycznych, w tym osiem wyników
wskazujących na konieczność leczenia - w piątek podsumowano dwudniową akcję badań profilaktycznych
dla pracownic Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

270 przeprowadzonych badań profilaktycznych, w tym osiem wyników wskazujących na konieczność leczenia - w piątek podsumowano dwudniową akcję badań profilaktycznych dla pracownic Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Urzędniczki oraz żony i partnerki pracowników mogły się bezpłatnie przebadać w godzinach pracy. To część akcji profilaktyki w ramach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Jak poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wykonano 129 badań cytologicznych, 68 mammografii oraz 73 USG piersi. Badania cytologiczne w ośmiu przypadkach wskazały nieprawidłowe wyniki, wymagające dalszej diagnostyki i leczenia.

"To nasze koleżanki, które poddane natychmiastowemu leczeniu zyskują szansę na zdrowie i życie. Chcemy, aby i inni pracodawcy poszli za naszym przykładem i dali swoim pracownicom taką szansę. (...) Chcemy przekonywać do włączenia się w akcję jak największej liczby zakładów pracy" - powiedziała wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska.

"Kiedy podejmowałam się funkcji ambasadorki Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, wiedziałam, że pierwszym krokiem jest otwarte mówienie o problemie i zachęcanie pań do badań cytologicznych. Wciąż borykamy się z wieloma obawami i zaniedbywaniem profilaktyki, która jest przecież tania i łatwo dostępna" - dodała.

Badania zorganizowano w ramach populacyjnych programów, prowadzonych i finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeprowadzono je w położonym w pobliżu urzędu centrum medycznym. Celem akcji było podniesienie poziomu świadomości w zakresie badań profilaktycznych oraz promowanie idei i dobrych wzorców na terenie Śląska.

"Chciałbym pogratulować tych działań, które udało się zrealizować. To bardzo dobry początek. Niezwykle ważne jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium, kiedy jest całkowicie wyleczalny. Chcemy doprowadzić do tego, by rak szyjki macicy nie był chorobą śmiertelną. Zakładamy, że w roku 2020 śmiertelność z jego przyczyny spadnie w województwie śląskim do zera" - deklarował inicjator akcji, poseł i lekarz ginekolog Jerzy Ziętek.

Zainteresowanie tą formą profilaktyki wyraziły też inne podległe samorządowi województwa śląskiego jednostki, m.in. Filharmonia Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

"Przeprowadziliśmy już badania wśród członkiń zespołu. Mam nadzieję, że wszystkie panie okażą się zdrowe. Chciałbym zachęcić pracodawców do przyłączenia się do tej inicjatywy. To sprawa, o której warto i trzeba głośno mówić" - przekonywał dyrektor zespołu "Śląsk" Zbigniew Cierniak.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, jest bezbolesne. Przeprowadzane regularnie przez dorosłe kobiety pozwala wychwycić niepokojące zmiany we wczesnym, w pełni uleczalnym stadium.

Inną, coraz powszechniejszą metodą walki z tym nowotworem, adresowaną do młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, są szczepienia przeciwko wywołującemu raka szyjki macicy wirusowi brodawczaka ludzkiego. W Polsce nie są dotąd refundowane, finansuje je jednak dla swoich mieszkanek wiele samorządów lokalnych.

Zawiązana w zeszłym roku Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy z udziałem wybitnych lekarzy i miejscowych polityków ma na celu skonsolidowanie działań przeciwko rakowi szyjki macicy, który dzięki współczesnym możliwościom medycyny może być całkowicie wyeliminowany. (PAP)

lun/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)