Notowania

kapitał zakładowy
30.06.2009 17:01

Podwyższony kapitał zakładowy GL

Walne Zgromadzenie Grupy Lotos SA zgodziło się we wtorek w Gdańsku na podwyższenie kapitału zakładowego Grupy Lotos SA poprzez wniesienie aportem akcji spółek Petrobaltic SA, Lotos Jasło SA i Lotos Czechowice SA, należących do Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Walne Zgromadzenie Grupy Lotos SA zgodziło się we wtorek w Gdańsku na podwyższenie kapitału zakładowego Grupy Lotos SA poprzez wniesienie aportem akcji spółek Petrobaltic SA, Lotos Jasło SA i Lotos Czechowice SA, należących do Skarbu Państwa.

Prezes GL Paweł Olechnowicz powiedział podczas konferencji prasowej, że objęcie przez GL pozostałych akcji spółki Petrobaltic (GL od 2005 r. posiadała ok. 69 proc. akcji tej spółki, obecnie ponad 98 proc., pozostałe prawie 2 proc. mają pracownicy Petrobalticu - PAP) daje grupie możliwość określenia kierunku rozwoju w sektorze wydobywczym.

"Na pewno postawimy na dynamiczny rozwój Petrobalticu, większy niż dotychczas" - dodał. Poinformował, że GL planuje zupełnie inne niż do tej pory podejście w sprawie rozwoju złóż na Bałtyku. Zapewnił, że główne kierunki rozwoju w sektorze wydobywczym GL to nadal Bałtyk i basen norweskiego szelfu kontynentalnego.

Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji złóż ropy i gazu Petrobaltic SA ma wyłączną koncesję na poszukiwania i eksploatację złóż ropy naftowej na polskim obszarze morskim.

ZWZ zatwierdziło także jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe grupy za 2008r. oraz sprawozdania Zarządu z działalności spółki i grupy kapitałowej za ubiegły rok.

ZWZ udzieliło również absolutorium członkom Zarządu i Rady Nadzorczej spółki.

Zdaniem Olechnowicza, "wszystko wskazuje na to, że pierwsze półrocze tego roku Grupa Lotos SA zakończy zyskiem". W pierwszym kwartale br. spółka miała 659 mln zł straty netto. Ubiegły rok GL także zakończyła stratą w wysokości 450 mln zł. Zdaniem Olechnowicza, w 2009 r. skonsolidowany zysk netto spółki "na pewno będzie dodatni".

Prezes Olechnowicz poinformował, że w czwartek GL podpisze list intencyjny ze spółką State Oil Co. (znaną jako Socar) z Azerbejdżanu. Dokument ma dotyczyć wspólnych działań w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej.

"Na dziś ten list nic nie oznacza, jest to wydarzenie, które zbliża do czegoś, co w przyszłości może ujawnić się w charakterze działań produkcyjnych" - podkreślił Olechnowicz. Poinformował, że "z tego nic konkretnego nie będzie, bo nie pozwala na to ani strategia firmy do 2012 r. ani GL nie ma na to pieniędzy".

GL tworzy kilkanaście spółek. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2008 r. przekroczyły 16 mld zł i były wyższe o 24 proc. niż w 2007r. Udział koncernu w rynku paliw wzrósł w I kw. 2009 r. do 28,3 proc. To o 3,8 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. (PAP)

bls/ je/

Tagi: kapitał zakładowy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz