Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podziemny pożar w kopalni "Pniówek" w Pawłowicach

0
Podziel się

Trzydziestu górników wycofano z rejonu pożaru, który pojawił się w nocy z
piątku na sobotę w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni "Pniówek" w Pawłowicach -
poinformował PAP rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Krzysztof Król. Nikt nie
ucierpiał.

bEhvVxmd

Trzydziestu górników wycofano z rejonu pożaru, który pojawił się w nocy z piątku na sobotę w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni "Pniówek" w Pawłowicach - poinformował PAP rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Krzysztof Król. Nikt nie ucierpiał.

Pożar pojawił się na poziomie 830 m. Kopalniane czujniki wykazały niebezpieczne stężenia tlenku węgla i węglowodorów, natychmiast zdecydowano więc o wycofaniu załogi. Z zagrożonego rejonu ewakuowało się trzydziestu górników, czterech z nich - przy użyciu pochłaniaczy. W kopalni trwa akcja przeciwpożarowa.

Jak poinformował Król, pożar najprawdopodobniej ma charakter endogeniczny, a więc spowodowany został samozagrzaniem węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli niedostępnych miejscach po eksploatacji węgla. To stosunkowo częste zjawisko w górnictwie.

bEhvVxmf

W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień. Pożar jest wykrywany najczęściej przez czujniki wykazujące zwiększoną temperaturę, zadymienie oraz podwyższone stężenia tlenku węgla i innych gazów.

Najczęstszą metodą zwalczania podziemnych pożarów jest odizolowanie od pozostałej części kopalni tamami przeciwwybuchowymi. W odgrodzony rejon, w zależności od sytuacji, można tłoczyć tzw. gazy inertne, np. azot, który wypierając powietrze przyspiesza wygaśnięcie pożaru. Po otamowaniu pożar zwykle wygasa; może to trwać nawet kilka miesięcy. (PAP)

mtb/ tot/

bEhvVxmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)