Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polacy
17.06.2007 13:21

Poettering: Polacy nie powinni umierać za system pierwiastkowy

Polacy nie powinni umierać za system pierwiastkowy - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans- Gert Poettering, gość VII Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polacy nie powinni umierać za system pierwiastkowy - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans- Gert Poettering, gość VII Zjazdu Gnieźnieńskiego.

"Nie dopuszczam takiej myśli, że polski rząd powie +nie+. Weto doprowadzi UE do głębokiego kryzysu. Dotyczy to również fundamentalnych interesów samej Polski. Mam nadzieję, że dojdzie do kompromisu, nikt nie będzie chciał umierać za swoje przekonania, Polska weźmie pełną odpowiedzialność za przyszłość Europy i będzie wspierać przyjaźń, współpracę i partnerstwo. Pragnienie jedności dominuje w naszej wspólnocie. Bez tej jedności nie będziemy mogli skutecznie bronić naszych wartości i interesów" - powiedział Poettering zapytany przez KAI i PAP o ewentualne konsekwencje zerwania przyszłotygodniowego szczytu UE przez Polskę.

Na pytanie, czy Polacy nie powinni zatem umierać za system pierwiastkowy odparł: "Absolutnie nie, gdyż śmierć przyjaciela jest zawsze czymś bardzo bolesnym".

Zgodnie z propozycją zawartą w eurokonstytucji, do podjęcia decyzji w Radzie UE potrzeba co najmniej 55 proc. państw Unii (nie mniej niż 15), reprezentujących co najmniej 65 proc. jej ludności. To wzmacnia duże kraje, takie jak Niemcy.

Warszawa proponuje natomiast, by system głosowania tzw. podwójną większością w nowym traktacie UE zastąpił system pierwiastkowy. W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z jego liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona.

Podczas unijnego szczytu w dniach 21-22 czerwca w Brukseli ma zostać przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową; konferencja ma przygotować projekt nowego traktatu UE. (PAP)

ik/ mw/ mag/

Tagi: polacy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz