Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogoda częściowo dopisała oglądającym zaćmienie Słońca

0
Podziel się:

Najlepsze warunki do oglądania zaćmienia Słońca były w centrum i
południowej Polsce. Gorzej było na północy kraju - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z
Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko można było obserwować we wtorek w godzinach
porannych.

Najlepsze warunki do oglądania zaćmienia Słońca były w centrum i południowej Polsce. Gorzej było na północy kraju - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko można było obserwować we wtorek w godzinach porannych.

"Dzisiaj w godzinach porannych mieliśmy okazję do podziwiania częściowego zaćmienia Słońca o dużej fazie. W Polsce zakryte było ponad 80 proc. tarczy naszej dziennej gwiazdy" - powiedział PAP Olech.

Dodał, że pogoda dopisała częściowo. "Była lepsza w centrum Polski i na południu, a trochę gorsza na północy. W Warszawie, rankiem, zachmurzenie wynosiło 100 proc. i pierwszych faz zaćmienia nie można było podziwiać. Spore dziury w chmurach zaczęły się pojawiać po godzinie 9, ukazując momentami już znacząco +nadgryzioną+ tarczę słoneczną" - tłumaczył naukowiec.

Jak zaznaczył, chmury, gdy nie były zbyt gęste, okazały się nawet sprzymierzeńcem w obserwacjach i wykonywaniu zdjęć. "Działały jak naturalny filtr. Dzięki temu bywały momenty, w których mogliśmy na Słońce patrzeć lub fotografować je bez użycia specjalnych filtrów słonecznych. Dodatkowo, przemieszczające się szybko obłoki stanowiły atrakcyjną scenerię do wykonywania udanych zdjęć" - mówił.

W Warszawie, chmury znów zrobiły się gęste po godzinie 10, by ponownie rozrzedzić się około godz. 10.30. To pozwoliło na obserwacje końcowych faz zaćmienia. Zjawisko można było obserwować w godzinach 8.14-11.05.

Wspólnie zaćmienie Słońca obejrzeli m.in. widzowie zgromadzeni w gdańskim Ratuszu. Publiczny pokaz tego wyjątkowego zjawiska przygotowało tam Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Transmisję obrazu Słońca mogli zobaczyć również internauci na stronie www.krakow.astronomia.pl. Transmisję przeprowadził Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ze swego Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze w Gorcach.

Wtorkowe zaćmienie było widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji.

W tym roku czekają nas jeszcze trzy zaćmienia Słońca - wszystkie częściowe. Najbliższe, 1 czerwca, będzie widoczne w Ameryce Północnej i we wschodniej Azji, 1 lipca w Afryce, południowej Azji i na Oceanie Indyjskim oraz 25 listopada widoczne w Australii, na Antarktydzie i na Oceanie Indyjskim.

Następne zaćmienie Słońca widoczne z terenu naszego kraju wystąpi dopiero 2 marca 2015 roku. (PAP)

aol/ ekr/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)