Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
port
16.03.2008 13:40

"Pogoria" wypłynęła z portu w Hajfie, zmierza do Aten

(dochodzi informacja o wypłynięciu żaglowca z portu)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi informacja o wypłynięciu żaglowca z portu)

16.3.Warszawa (PAP) - Żaglowiec "Pogoria", który po kolizji z izraelskim kutrem został zatrzymany w Hajfie, opuścił w niedzielę przed południem port. Zmierza do Aten, skąd znajdująca się na jego pokładzie młodzież samolotem wróci do Polski - poinformował w niedzielę rano PAP wiceprezes Stowarzyszenia Edukacja Pod Żaglami Łukasz Piątek.

"Wszyscy czują się dobrze. Są szczęśliwi, marzyli tylko o tym, by wreszcie opuścić port" - powiedział Piątek.

W rejsie, którego organizatorem jest "Szkoła pod żaglami", uczestniczy 38 uczniów warszawskiego Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Iwickiej. Łącznie na pokładzie "Pogorii" przebywa 51 osób.

W nocy ze środy na czwartek po wyjściu z portu w Hajfie jacht "Pogoria" wpłynął na nieoświetlony kuter. Rannych zostało dwóch rybaków. Izraelski sąd, zgodnie ze standardową procedurą, zdecydował o zatrzymaniu jachtu w porcie - wraz z załogą. Powodem była konieczność przedstawienia przez ubezpieczyciela armatora bonu zabezpieczającego, który pokryłby koszty ewentualnego odszkodowania.

Grupa PZU (ubezpieczyciel "Pogorii") nie mógła jednak wpłacić pieniędzy na konto wskazanego izraelskiego banku, bo ten z powodu szabatu pracował w piątek do godz. 12. To uniemożliwiało zaksięgowanie pieniędzy. W sprawę włączyło się więc polskie MSZ, które poprzez konsula z Tel-Awiwu przekazało czek na 60 tys. zł.

"Ze wstępnego postępowania, które przeprowadziły tamtejsze służby wynika, że Pogoria nie zawiniła. Oskarżenie prywatne wniósł jednak kapitan kutra i stąd wynikła cała ta sytuacja" - zaznaczył Piątek. Jak dodał, gdy sprawa zostanie oddalona, gwarancje finansowe będą zwrócone. (PAP)

pru/ gma/

Tagi: port, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz