Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
alkohol
12.07.2010 17:33

Pogotowie: w upały nie należy pić alkoholu

# dochodzą kolejne zalecenia GIS #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą kolejne zalecenia GIS #

12.07. Warszawa (PAP) - Osoby pijące alkohol podczas upałów narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne i są problemem dla ratowników medycznych - podkreśla w poniedziałkowej rozmowie z PAP Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

Temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie w Polsce od 27 st. C na krańcach południowo-wschodnich do 32 st. C w centrum oraz nawet 36 stopni na zachodzie kraju. We wtorek temperatura maksymalna ma sięgnąć 27-29 st. C na zachodzie i południowym wschodzie kraju do nawet 31-34 st. C na pozostałym obszarze. Podobnie będzie w kolejnych dniach.

"Zdarzają się omdlenia, zasłabnięcia i zaburzenia układu krążenia, szczególnie u osób przewlekle chorych. Największym problemem są osoby po spożyciu alkoholu. Picie alkoholu w czasie upałów jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu" - powiedział Niemirski.

Jak dodał, w miniony weekend pogotowie wyjeżdżało do chorych rzadziej niż przewidywano. "To dlatego, że część osób wyjechała poza miasto, efekt przyniosły także nasze apele, by nie wychodzić z domu w godzinach największego nasłonecznienia" - powiedział Niemirski.

Przypomniał: by uniknąć konsekwencji zdrowotnych powinniśmy pozostać w domu między godz. 10 a 16, zakupy należy robić rano lub wieczorem. Trzeba koniecznie pić trzy-cztery litry wody i nosić luźne ubrania. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się często chłodzić, trzeba robić częste przerwy w pracy. Chorzy na przewlekłe choroby muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków zaordynowanych przez lekarza.

"Pamiętajmy także o zwierzętach, należy zapewnić im wodę, ale musi ona być chłodna" - dodał.

Kardiolodzy zalecają, by osoby, które odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie lub nierówne bicie serca, albo mają mroczki przed oczami, zgłaszały się do lekarza lub wzywały pogotowie ratunkowe.

Główny Inspektorat Sanitarny radzi, by osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, pozostawały w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice. Zastępczo można stosować gotowe okłady i kompresy chłodzące, nasączone zimną wodą ręczniki czy gąbki lub moczenie stóp w zimniej wodzie.

W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym, jaki wpływ mogą one mieć na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową. Leki należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. C, lub w lodówce (trzeba stosować się do zamieszczonych na opakowaniu zaleceń odnośnie warunków przechowywania).

Okna wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku. Okna należy otwierać w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.

Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać. Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 st. C, wentylator nie jest w stanie zapobiec chorobom wywołanym działaniem upału. Trzeba przebywać w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą.

Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, należy spędzać 2-3 godz. dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym). Nie wolno w żadnym wypadku zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, bezzwłocznie należy odpocząć w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustne gotowe nawadniające płyny glukozo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu kurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej. Z porady lekarza należy korzystać także jeśli zauważymy nietypowe symptomy lub jeśli one nie ustają.

Jeśli któryś z członków naszej rodziny lub osoba, którą się zajmujemy ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza, trzeba przenieść tę osobę w chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 st. C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Informacje dotyczące jakości wody w polskich kąpieliskach można znaleźć w specjalnym internetowym serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest on dostępny na stronie www.gis.gov.pl.(PAP)

pro/ pz/ mow/

Tagi: alkohol, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz