Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Bohdana Pocieja we wtorek w Podkowie Leśnej

0
Podziel się:

Pogrzeg wybitnego muzykologa, krytyka muzycznego Bohdana Pocieja odbędzie
się we wtorek w kościele parafialnym św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej koło Warszawy. Po mszy
świętej nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowy cmentarz.

*Pogrzeg wybitnego muzykologa, krytyka muzycznego Bohdana Pocieja odbędzie się we wtorek w kościele parafialnym św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej koło Warszawy. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowy cmentarz. *

Bohdan Pociej zmarł 3 marca. Miał 78 lat.

"Wspominam go z wielkim sentymentem; był to niezwykły człowiek, o niezwykłym, promiennym uroku. (...) Był jednym z najbardziej opiniotwórczych pisarzy muzycznych polskich II połowy XX wieku. To nie ulega wątpliwości. Był też jednym z bardziej oryginalnych muzykologów; to, co robił, to nie była stricte muzykologia, czysta krytyka muzyczna. Była to raczej eseistyka, a czasem nawet - literatura piękna" - powiedział PAP w poniedziałek redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego" Olgierd Pisarenko.

"Bohdan Pociej interesował się różnymi kwestiami, ale główne obszary jego zainteresowań to muzyka współczesna; potem poświęcił się tematowi muzyki romantyzmu, a w szczególności Gustawowi Mahlerowi. Wielką jego zasługą było odkrycie Mahlera dla polskiej publiczności" - podkreślił Pisarenko.

Bohdan Pociej, muzykolog, redaktor i krytyk muzyczny urodził się 17 stycznia 1933 r. w Warszawie. W 1952 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak przerwał je po roku. W 1953 roku zaczął studiować w Zakładzie Muzykologii UW. Jego nauczycielami byli Hieronim Feicht, Józef Michał Chomiński i Zofia Lissa. Dyplom magistra otrzymał w 1959, przedstawiając pracę pt. "Twórczość Francois Couperina (1668-1733) ze szczególnym uwzględnieniem utworów klawesynowych".

Już w okresie studiów muzykologicznych publikował w "Przeglądzie Kulturalnym", był autorem audycji radiowych i omówień do programów koncertów Filharmonii Narodowej. Jako krytyk muzyczny zadebiutował w 1957 roku na łamach "Ruchu Muzycznego" (wydawanego wówczas w Krakowie). W 1959 roku rozpoczął współredagowanie tego pisma w Warszawie i pracował w nim nieprzerwanie aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. Regularnie publikował także w "Tygodniku Powszechnym". Zamieszczał artykuły, eseje, recenzje koncertów i płyt na łamach wszystkich ważniejszych polskich czasopism muzycznych.

Jego artykuły pojawiały się też w takich czasopismach, jak "Nowe Książki", "Więź", "Znak" i "Twórczość". Spod jego pióra wyszły również omówienia programów koncertowych i nagrań płytowych. Jest twórcą cyklicznych audycji w Polskim Radiu, jak "Dzieje muzyki w dźwięku" (1991-93), "Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy" (1992), "Bach - sztuka fugi" (1993-94), "Rozważania o formie w epoce baroku" (1994-95), "Zapoznany język muzyki" (1996), "Duch polifonii średniowiecznej" (1996-97), "Muzyka w sferze myśli"(2003).

Był członkiem Związku Kompozytorów Polskich od roku 1963 i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od roku 1994. Przewodniczył Sekcji Muzykologów ZKP w latach 1983-85. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Jurzykowskiego.

Za najważniejsze prace Pocieja uważa się książki o Janie Sebastianie Bachu ("Jan Sebastian Bach - muzyka i wielkość", PWM, Kraków 1972) i Witoldzie Lutosławskim ("Lutosławski a wartość muzyki", PWM, Kraków 1976) oraz monografię Gustawa Mahlera wydana w roku 1992 przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

W 2003 roku w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego powstała praca magisterska poświęcona pisarstwu muzycznemu Bohdana Pocieja.(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)