Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Ignacego Rutkiewicza w sobotę we Wrocławiu

0
Podziel się:

Pogrzeb Ignacego Rutkiewicza - dziennikarza, publicysty, dwukrotnie prezesa
Polskiej Agencji Prasowej - który zmarł w poniedziałek we Wrocławiu, odbędzie się w najbliższą
sobotę - poinformowała PAP rodzina zmarłego.

Pogrzeb Ignacego Rutkiewicza - dziennikarza, publicysty, dwukrotnie prezesa Polskiej Agencji Prasowej - który zmarł w poniedziałek we Wrocławiu, odbędzie się w najbliższą sobotę - poinformowała PAP rodzina zmarłego.

Jak powiedział PAP w środę syn zmarłego Marcin Rutkiewicz, pogrzeb odbędzie się o godz. 13.00 w sobotę we Wrocławiu, na cmentarzu przy ulicy Kiełczowskiej. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w kościele św. Karola Boromeusza o godz. 8.30.

Ignacy Rutkiewicz po raz pierwszy został prezesem PAP we wrześniu 1990 r., mianował go na to stanowisko ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki. Na czasy jego prezesury przypadł okres wielkich, pookrągłostołowych zmian w PAP-ie - rozpoczął m.in. przekształcanie agencji w spółkę akcyjną (PAP stała się nią w 1997 r.). Jednak wcześniej - w lutym 1992 r. - premier Jan Olszewski odwołał go z funkcji prezesa PAP (zastąpił go Krzysztof Czabański)
. Rutkiewicz wrócił na stanowisko prezesa PAP w październiku 1992 za rządów Hanny Suchockiej i zarządzał Agencją do 1994 r. W 1998 r. został członkiem Rady Programowej PAP.

Ignacy Rutkiewicz urodził się w 1929 r. w Wilnie. Był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 1953-1955 pracował w redakcji "Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego", od 1957 do 1966 r. w Zachodniej Agencji Prasowej, w latach 1967-1970 w P.A. Interpress, 1970-1976 w dolnośląskim "Przeglądzie Gospodarczym".

Jednocześnie od 1961 r. Rutkiewicz należał do zespołu redakcyjnego miesięcznika "Odra", w latach 1982-1990 był jego redaktorem naczelnym. Rutkiewicz był też współzałożycielem i członkiem kolegium miesięcznika "Więź".

Od 1996 r. Rutkiewicz współpracował z TVP, gdzie był m.in. redaktorem serwisu internetowego i sekretarzem telewizyjnej Komisji Etyki.

Rutkiewicz był także współzałożycielem, a w latach 1994-1995 prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1991 r. - wiceprezydentem Stowarzyszenia Europejskich Agencji Prasowych (Alliance Europeenne des Agences de Presse). W 1999 r. został członkiem Orbicom - afiliowanej przy UNESCO sieci komunikacji medialnej. Był też współzałożycielem i wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego.

Rutkiewicz to także autor lub współautor kilkunastu książek publicystycznych oraz artykułów o początkach i rozwoju elektroniki i informatyki w Polsce, m.in. "Elektronika nad Odrą", "Archipelag nauki" oraz "Jak być przyzwoitym w mediach. Rady dla dziennikarzy (i nie tylko)".

Był laureatem nagrody miasta Wrocławia, nagrody im. B. Prusa (przyznawanej przez SDP), nagrody Phil Epistemoni - Przyjacielowi Nauki, Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa dla dziennikarzy poruszających problematykę nauki, szkolnictwa wyższego i kultury.(PAP)

akw/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)