Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Mrożka planowany na wrzesień

0
Podziel się:

W krakowskim magistracie wyłożono księgę kondolencyjną, do której mogą się wpisywać krakowianie chcący uczcić pamięć zmarłego

_ Szczegóły pogrzebu są ustalane i będą zależeć od decyzji rodziny _- powiedział w Krakowie prezydent miasta Jacek Majchrowski, dokonując wpisu do księgi kondolencyjnej.

_ W tej chwili pani Małgorzata Nyczowa z Wydawnictwa Literackiego prowadzi rozmowy z żoną Sławomira Mrożka w sprawie pogrzebu. Wśród propozycji miejsc jest m.in. Aleja Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim i Panteon Narodowy na Skałce. To była postać tego typu, że jej pochówek powinien być odpowiedni i godny _ - powiedział Jacek Majchrowski.

Także władze Wydawnictwa Literackiego nie wypowiadają się na temat terminu i miejsca pochówku w Krakowie Sławomira Mrożka. _ Wolą Sławomira Mrożka było spocząć po śmierci w Krakowie. Jego prochy zostaną sprowadzone do Krakowa. Trwają w tej chwili ustalenia dotyczące miejsca spoczynku. Wszelkie dywagacje na temat czasu pogrzebu i miejsca, w którym spoczną prochy, są w tej chwili przedwczesne _ - powiedziała PAP prezes Wydawnictwa Literackiego w Krakowie Anna Zaremba-Michalska, wieloletni wydawca i przyjaciel Sławomira Mrożka.

W krakowskim magistracie wyłożono księgę kondolencyjną, do której mogą się wpisywać krakowianie chcący uczcić pamięć zmarłego w czwartek w Nicei Sławomira Mrożka. Pierwszego wpisu dokonał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

_ Napisałem, że Sławomir Mrożek był wielką postacią, swego rodzaju geniuszem, że będzie nam go brakowało _ - powiedział prezydent dziennikarzom. Dodał, że osobiście pamięta Mrożka, i że kiedy chodził do liceum, sztuki dramatopisarza - _ Tango _, ale też _ Męczeństwo Piotra Oheya _ czy _ Kynolog w rozterce _ - można było obejrzeć w telewizji. _ To były dzieła, na których się wychowaliśmy _ - powiedział prezydent. Wspomniał także, że mało dziś kto pamięta o _ dowcipnym pseudopisemku +Postępowiec+ z rysunkami Mrożka _.

Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, Mrożek przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z _ Dziennikiem Polskim _, Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym _ Bim - Bom _ z Gdańska, kabaretem _ Szpak _ i _ Piwnicą pod Baranami _.

W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei. W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę _ Varia. Jak zostałem filmowcem _ uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za _ mistrzostwo słowa _.

W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim spoczywają m.in. Jonasz Stern, Jerzy Bińczycki, Barbara Kwiatkowska-Lass, Piotr Skrzynecki, Halina Czerny-Stefańska, Jerzy Broszkiewicz, Tadeusz Śliwiak, Maciej Słomczyński, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Jerzy Jarocki. Pochowano tam także ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem: prezesa IPN Janusza Kurtykę i posła PSL Wiesława Wodę.

W Krypcie Zasłużonych pod kościołem ojców paulinów na Skałce spoczywają prochy m.in. Jana Długosza, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza. Panteon Narodowy, w którym będą spoczywali wybitni twórcy sztuki, kultury i nauki, powstaje także w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Spoczywa tam ks. Piotr Skarga.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)