Notowania

nelson mandela
08.12.2013 16:57

Pogrzeb Nelsona Mandeli. Sikorski pojedzie do RPA

Minister spraw zagranicznych będzie reprezentował polski rząd podczas uroczystości pogrzebowych Nelsona Mandeli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Minister spraw zagranicznych będzie reprezentował polski rząd podczas uroczystości pogrzebowych Nelsona Mandeli - poinformował rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. Pogrzeb Mandeli odbędzie się pojutrze.

Mandela, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i symbol walki z apartheidem, zmarł w czwartek w swym domu w Johannesburgu. Miał 95 lat.

_ - Nelson Mandela był tytanem starań o demokrację i wolność. Jego biografia do dziś inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Obecność na jego pogrzebie to nie tylko hołd dla wielkiego człowieka, ale także deklaracja przywiązania do głoszonych przez niego wartości _ - podkreślił Wojciechowski. Radosław Sikorski jutro wyleci do RPA.

Ceremonia upamiętniająca południowoafrykańskiego prezydenta odbędzie się pojutrze na stadionie Soccer City w Soweto, na przedmieściach Johannesburga. Ciało zmarłego zostanie następnie przeniesione na kilka dni do Pretorii, stolicy Republiki Południowej Afryki, a następnie 15 grudnia złożone w grobie we wsi Qunu, miejscu urodzenia Mandeli.

Na uroczystości pogrzebowe przybędą goście z całego świata - udział w nich zapowiedział m.in. prezydent USA Barack Obama oraz byli prezydenci USA: George W. Bush oraz Bill Clinton.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: nelson mandela, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz