Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb prezydenta: Będą dodatkowe pociągi

0
Podziel się:

Uruchomienie dodatkowych składów zapowiadają i Przewozy Regionalne i PKP Intercity.

Pogrzeb prezydenta: Będą dodatkowe pociągi
(PAP/Paweł Supernak)

*Kolejarze chcą w sobotę i niedzielę uruchomić kilkadziesiąt dodatkowych pociągów, które będą dowozić podróżnych na uroczystości żałobne w Warszawie i Krakowie. *

Przewozy Regionalne zaplanowały na sobotę zmiany dotyczące 33 pociągów InterRegio. Na razie zatwierdzono w rozkładzie jazdy zmiany odnośnie trzech. Jeden wyjedzie z Krakowa o godz. 6.25, na dworzec Warszawa Centralna wjedzie o godz. 9.35. Drugi wyjedzie z Wrocławia o godz. 4.15, a na Centralnym będzie o 10.21. Oba pociągi będą miały po 600 miejsc siedzących. Trzeci będzie miał 875 miejsc; wyjedzie z Poznania o godz. 6.15, a do Warszawy przyjedzie o 10.01._ _

_ - Dostosowaliśmy godziny przyjazdu tak, by pasażerowie zdążyli na początek uroczystości _ - wyjaśnił Olszewski. Dodał, że pozostałe zmiany czekają na zatwierdzenie przez zarządzającą torami spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Dlatego przewoźnik nie może jeszcze podać dokładnych godzin przyjazdów i odjazdów.

Przewoźnicy kolejowi będą honorować nawzajem swoje bilety, więc jeśli pasażer pomyli pociągi, nie będzie popierana od niego dodatkowa opłata.
Dodatkowe pociągi Przewozów Regionalnych będą kursować z Warszawy do Katowic przez Centralną Magistralę Kolejową, z Terespola do Warszawy przez Białą Podlaską, Międzyrzec Podlaski i Łuków i z powrotem, z Białegostoku do Warszawy przez Łapy, Małkinię i Tłuszcz i z powrotem, oraz z Łodzi do Warszawy przez Koluszki i z powrotem.

Część pociągów InterRegio będzie kursowało po dłuższych trasach niż zwykle, np. trasa z Rzeszowa do Warszawy będzie wydłużona z Przemyśla Głównego, z Warszawy do Poznania będzie wydłużona do Szczecina, z Bydgoszczy do Warszawy - do Gdyni, a z Wrocławia do Krakowa - wydłużona do Rzeszowa.

Na tory wyjadą też pociągi, które kursują zwykle w dni powszednie - relacji Przemyśl Główny - Gliwice przez Rzeszów Główny, Tarnów, Kraków Główny, Katowice. Część pociągów będzie dłuższych i ze zwiększoną ilością miejsc, jak na trasach: Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Warszawa, Szczecin - Poznań - Warszawa, Katowice - Warszawa, Gdynia - Bydgoszcz - Toruń - Warszawa, Białystok - Warszawa.

Więcej pociągów chce wypuścić na tory też PKP Intercity. Rzecznik przewoźnika Paweł Ney poinformował, że 17 i 18 kwietnia oprócz 123 rozkładowych połączeń spółka chce uruchomić 39 dodatkowych pociągów. Dodatkowe składy będą jeździć do Warszawy i Krakowa. Pociągi będą przyjeżdżały do tych miast rano, a wyjeżdżały po południu, żeby ułatwić podróżnym dotarcie na uroczystości pogrzebowe i powrót do domu. Szczegółowy rozkład mamy poznać jeszcze w czwartek.

W sobotę do Warszawy przed godz. 12 mają przyjechać dodatkowe pociągi PKP Intercity z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Wrocławia, Katowic, Jeleniej Góry, Kołobrzegu, Bielska Białej, Kielc, Zakopanego, Lublina, Chełma, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry. Pociągi te mają ruszyć w podróż powrotną po godz. 16.

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

Na niedzielę przyjazdy do Krakowa są planowane do godz. 13. Przyjadą pociągi z Gdyni, Warszawy, Katowic, Kołobrzegu, Bydgoszczy, Lublina, Kielc, Przemyśla, Rzeszowa, Świnoujścia, Szczecina, Wrocławia, Zakopanego, Zebrzydowic. Wyjadą one w podróż powrotną po godz. 16.

W organizacji pomogą harcerze

W sobotę, podczas uroczystości żałobnych na pl. Piłsudskiego, służbę będzie pełnić co najmniej 2 tysiące harcerzy z całego kraju. Teraz przed Pałacem Prezydenckim i na Torwarze w ciągu doby jest ich 300 - poinformował Związek Harcerstwa Polskiego.

Na placu będą ratownicy przedmedyczni, harcerskie służby porządkowe i informacyjne. Harcerze przyjeżdżający do stolicy z całej Polski będą zakwaterowani w czterech szkołach w pobliżu Ogrodu Saskiego. W sobotę harcerze ze stolicy wystawią punkty informacyjne na Dworcu Centralnym i głównych drogach prowadzących na pl. Piłsudskiego. Będą kierować zmierzających na uroczystości do właściwych sektorów.

W niedzielę harcerze wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej w Krakowie. Harcerska służba porządkowa i medyczna pojawi się na krakowskim rynku, w Katedrze Mariackiej, na ul. Grodzkiej i na Wawelu.

*Lądowania zagranicznych *delegacji nie powinny wpłynąć na regularny ruch na lotnisku. Zgodnie z założeniami, samoloty pasażerskie mają przylatywać i odlatywać zgodnie z planem. Podkatowickie lotnisko może obsłużyć 10-12 startów i lądowań samolotów na godzinę, co oznacza, że samoloty mogą lądować mniej więcej co 5-6 minut.

W poniedziałek o godz. 16 harcerskie służby będą obecne podczas nabożeństwa żałobnego za duszę prezydenta Kaczorowskiego w Archikatedrze św. Jana oraz w trakcie jego pogrzebu w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Pyrzowice szykują się do przyjęcia delegacji

W Pyrzowicach ma lądować delegacja ze Szwecji. Wiele wskazuje również na to, że z podkatowickiego lotniska skorzysta część zaplecza i służb ochrony prezydenta USA Baracka Obamy. Port będzie przygotowany także do tego, by przyjąć najważniejszych gości ceremonii, gdyby z jakichś przyczyn nie mogli lądować w Krakowie.

Przy zachowaniu regularnego ruchu lotnisko może przyjąć 15 dodatkowych, dużych maszyn, które będą później czekać na płytach postojowych. Możliwe jest jednak również to, że niektóre samoloty, gdy wysiądą z nich członkowie delegacji, odlecą na inne lotniska, do Katowic wracając po zakończeniu uroczystości.

Szczegółowy plan przylotów może być znany w sobotę. Jak dotąd nie ma informacji, by na czas przejazdów kolumn z VIP-ami autostrada miała być zamykana; nie jest to jednak wykluczone.

| Międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach należy do najwyżej położonych w Polsce; niewiele jest dni, kiedy samoloty nie mogą tu lądować ze względu na złą pogodę. Port może przyjmować maszyny wszystkich typów, także wielkie samoloty transportowe oraz używane do lotów transatlantyckich. Długość pasa startowego wynosi 2800 m. Od jesieni 2008 r. port jest wyposażony w system naprowadzania samolotów ILS, umożliwiający lądowanie przy znikomej widoczności. To urządzenie kategorii pierwszej, czyli prowadzące od granicy zasięgu do wysokości 60 m nad płaszczyzną drogi startowej, przy widzialności poziomej 400 m i pionowej (czyli podstawie chmur) 60 m. |
| --- |

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)