Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Tadeusza Chyły - 7 marca

0
Podziel się:

7 marca w Warszawie odbędzie się pogrzeb piosenkarza, kompozytora,
gitarzysty i satyryka Tadeusza Chyły. Wykonawca humorystycznych ballad zmarł 23 lutego, miał 81
lat.

7 marca w Warszawie odbędzie się pogrzeb piosenkarza, kompozytora, gitarzysty i satyryka Tadeusza Chyły. Wykonawca humorystycznych ballad zmarł 23 lutego, miał 81 lat.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w kościele św. Jozafata na warszawskich Powązkach.

"Był to niezwykle subtelny artysta. Bardzo skomplikowany wewnętrznie, ponieważ łączył w sobie - wydawałoby się przeciwstawne - cechy silnego mężczyzny i niezwykle subtelnego, romantycznego, lirycznego artysty. Te dwa jego oblicza, szczególnie w okresie młodości, dawały o sobie znać w Bim-Bomie" - powiedział PAP Jacek Fedorowicz.

"Był piosenkarzem, ale i bardzo dobrym aktorem. Jego niezwykłe poczucie humoru było doceniane przez Bogumiła Kobielę, który - po Zbyszku Cybulskim - właśnie z Tadeuszem Chyłą trzymał się najbliżej" - dodał.

Tadeusz Chyła (ur. 30 października 1933 r. w Sopocie) - polski piosenkarz, kompozytor i gitarzysta. Studiował malarstwo - ukończył Wydział Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie.

Był wykonawcą humorystycznych, satyrycznych ballad, w tym słynnej "Ballady o Cysorzu" - zaczynającej się od pamiętnego zdania "Cysorz to ma klawe życie", a także "Ballady o Zenku Dreptaku", piosenek "Być dziewczyną", "Makary", "Pochód świętych", "Sen psa" i "Tamara".

Chyła debiutował w 1954 roku w gdańskim teatrzyku studenckim Bim-Bom. Współtworzył kabaret To Tu - był tam kompozytorem ballad do tekstów Jerzego Afanasjewa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ludwika Jerzego Kerna. Grupa koncertowała m.in. w Austrii, Holandii, Francji i Belgii.

W 1968 roku założył kabaret Silna Grupa pod Wezwaniem. Oprócz niego grupę tę tworzyli: Kazimierz Grześkowiak, Jacek Nieżychowski i Andrzej Zakrzewski. Chyła był jej członkiem do 1970 r. To właśnie w czasie dwuletniej współpracy Chyły z zespołem powstały tak znane piosenki, jak "Chłop żywemu nie przepuści" czy "Rozprawa o robokach". W 2008 roku Kazik Staszewski wydał płytę z własnymi wersjami piosenek Silnej Grupy Pod Wezwaniem.

Chyła współpracował też z takimi kabaretami jak Wagabunda i ABC-WP. Od roku 1973 występował samodzielnie. Teksty wielu jego piosenek napisał Andrzej Waligórski. (PAP)

agz/ pj/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)