Notowania

Pogrzeb Wisławy Szymborskiej. Zaśnieżony Kraków żegnał noblistkę

Poetka spoczęła na Cmentarzu Rakowickim, w rodzinnym grobowcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Zamiast hejnału w południe z Wieży Mariackiej popłynęła melodia utworu _ Nic dwa razy się nie zdarza. _Kiedy wkładano ciało do trumny, nie było przy tym księdza. Tak Kraków pożegnał Wisławę Szymborską.

W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką i premier Donald Tusk. Zgodnie z wolą Wisławy Szymborskiej ceremonia miała świecki charakter. Urna z prochami zmarłej została odprowadzona z Domu Pożegnań do grobowca rodzinnego.

W trakcie uroczystości przemawiali prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W imieniu środowiska literackiego zmarłą pożegnał Adam Zagajewski. Mówił też Michał Rusinek, który przez kilkanaście lat był sekretarzem noblistki.

Ceremonię prowadził aktor Andrzej Seweryn. W momencie składania urny do grobu zabrzmiał utwór _ Black Coffee _ Elli Fitzgerald, którą zmarła poetka szczególnie lubiła. Wisława Szymborska kochała jazz, a muzycy jazzowi niekiedy akompaniowali jej poezji. _ _

_ - Muzyka jest jednak abstrakcją, tak więc ze swej natury pasuje do poezji, zwłaszcza do wierszy Szymborskiej, która lubiła np. posługiwać się paradoksem; nie była to gra intelektualna, lecz jej sposób na zbliżenie się do zagadek egzystencji _ - mówił o Szymborskiej Tomasz Stańko, który zagra dziś na wieczorze poświęconym pamięci zmarłej poetki nowy utwór dedykowany Szymborskiej.

Zamiast hejnału w południe z Wieży Mariackiej popłynęła melodia utworu _ Nic dwa razy się nie zdarza _ napisanego do wiersza Wisławy Szymborskiej, który miała w swoim repertuarze Łucja Prus.

Czytaj więcej o zmarłej noblistce
Gołota napisał wiersz dla Szymborskiej Polski bokser napisze do noblistki słowa pożegnania.
Co z medalem Nobla? Szymborska napisała... Medal, który Wisława Szymborska otrzymała w 1996 roku wraz z Nagrodą Nobla, po śmierci poetki stał się własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tagi: Wisława Szymborska nie żyje, Szymborska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz