Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Point Group wycofuje się z konkursu o kanał na multipleksie

0
Podziel się:

Z konkursu koncesyjnego o kanał społeczno-religijny na multipleksie
cyfrowym wycofała się Platforma Mediowa Point Group S.A.- poinformował serwis Wprost.pl. Prezes
PMPG Michał Lisiecki tłumaczy, że spółka ustępuje na rzecz TV Trwam.

Z konkursu koncesyjnego o kanał społeczno-religijny na multipleksie cyfrowym wycofała się Platforma Mediowa Point Group S.A.- poinformował serwis Wprost.pl. Prezes PMPG Michał Lisiecki tłumaczy, że spółka ustępuje na rzecz TV Trwam.

Jak czytamy w komunikacie, spółka złożyła ofertę w momencie, gdy jej zarząd uzyskał informacje, że telewizja Trwam nie będzie występować o tę częstotliwość. Telewizja ojca Tadeusza Rydzyka ostatecznie jednak przystąpiła do konkursu. "Szanując jej dorobek oraz dorobek i zaplecze społeczne jej twórcy, a wbrew czystemu rachunkowi ekonomicznemu, wycofujemy nasz wniosek o koncesję na rozpowszechnianie kanału społeczno-religijnego z konkursu o koncesję na MUX-1" - napisał w oświadczeniu prezes PMPG Michał Lisiecki.

Poniedziałek był ostatnim dniem, w którym nadawcy mogli składać wnioski koncesyjne na poszczególne programy, które w wyniku konkursu mają znaleźć się na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie poinformowała jeszcze, jacy nadawcy złożyli ofertę.

Nie wiadomo też, czy Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, to jedyny podmiotem, który - poza Platforma Mediową Point Group - ubiega się o miejsce dla programu o charakterze społeczno-religijnym.

Pod koniec ubiegłego roku w ogłoszeniach konkursowych KRRiT zdecydowała, że na MUX-1 znajdą się programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. W konkursie mogli wystartować zarówno nowi nadawcy, jak i ci, którzy już posiadają koncesje na nadawanie programu drogą satelitarną.

Fundacja o. Rydzyka w 2011 r. bezskutecznie ubiegała się o miejsce dla TV Trwam na MUX-1. Odmowną decyzję Rada tłumaczyła niepewną sytuacją finansową Lux Veritatis. W dniu złożenia wniosku koncesyjnego, majątek fundacji wynosił ok. 90 mln zł, jednak większość tej kwoty stanowiła pożyczka udzielona przez Polską Prowincję Zakonu Redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT informacji na temat warunków jej spłaty, choć termin upływał przed końcem okresu, na jaki miała być przyznana koncesja. Lux Veritatis jest też jedynym podmiotem, który nałożył na złożone w KRRiT dokumenty klauzulę tajności, przez co decyzja Rady nie może zostać upubliczniona.

Skargę fundacji na decyzję KRRiT w maju ubiegłego roku odrzucił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga kasacyjna, która trafiła potem do NSA nie była jeszcze rozpatrywana.

Zgodnie z treścią ogłoszeń o konkursie, program społeczno-religijny będzie zawierał "transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski; audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego; audycje (...) będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie".

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec tego roku ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.

Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4. TV6. Na MUX-1 obecne są: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.

Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo - zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Zastąpią je programy wybrane w konkursie przez KRRiT.

Cztery inne miejsca na tym multipleksie KRRiT rozdysponowała w zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie. Zwyciężyli wówczas: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu 2011 r., po rezygnacji spółki Kino Polska TV z koncesji na nadawanie, KRRiT zdecydowała, że program Kino Polska Nostalgia zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. (PAP)

akw/ mca/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)