Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokazy "Kabaretu Warszawskiego" od poniedziałku w Nowym Teatrze

0
Podziel się:

Po pokazach na Heineken Open'er Festival w Gdyni i Festiwalu Teatralnym w
Awinionie, "Kabaret Warszawski" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego wchodzi do repertuaru Nowego
Teatru w Warszawie. Po poniedziałkowym pokazie premierowym, spektakl będzie grany do soboty.

bEDyHnBx

Po pokazach na Heineken Open'er Festival w Gdyni i Festiwalu Teatralnym w Awinionie, "Kabaret Warszawski" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego wchodzi do repertuaru Nowego Teatru w Warszawie. Po poniedziałkowym pokazie premierowym, spektakl będzie grany do soboty.

Po zakończeniu wrześniowych pokazów, przedstawienie będzie można ponownie oglądać w Nowym w dniach 13 do 17 listopada - poinformowała PAP Ewa Cichowicz-Vedral odpowiadająca za promocję i PR w Nowym Teatrze.

Publiczność znajdzie w "Kabarecie Warszawskim" wiele cytatów z dzieł literackich, filmowych i muzycznych. Spektakl powstał z inspiracji tekstem Johna van Drutena "I'm a Camera" - to na jego podstawie stworzono słynny "Kabaret" z udziałem Lizy Minnelli i Michaela Yorka - i filmem "Shortbus" Johna Camerona Mitchella.

bEDyHnBz

W spektaklu wykorzystano również wiele innych utworów literackich - m.in. "Tango. Powrót do dzieciństwa, w szpilkach" Justin Vivian Bond. W książce Justin Vivian Bond, amerykańska artystka, transseksualistka i aktywistka LGBT (Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) opowiada o swoim dorastaniu, zdominowanym przez napięcie między własnymi pragnieniami a presją wychowania. Są też odniesienia do m.in. "Wieku żelaza" i "Życia i czasów Michaela K." Johna Maxwella Coetzeego oraz "Łaskawych" Jonathana Littella.

W pięciogodzinnym spektaklu Warlikowskiego wykorzystano też wiele utworów muzycznych - od arii z opery "Tannhaeuser" Richarda Wagnera, przez "Hallelujah" Leonarda Cohena, po utwory Radiohead (m.in. "Everything In Its Right Place", "Kid A").

Warlikowski łączy w swoim nowym przedstawieniu dwie odległe w czasie rzeczywistości: Niemcy czasów Republiki Weimarskiej, w których władzę stopniowo przejmują faszyści oraz Nowy Jork po ataku z 11 września 2001 roku. W kontekście tych dwóch światów Warlikowski nawiązuje też do dzisiejszej Warszawy.

"To wymagające i wielowymiarowe dzieło - ze względu na odniesienia do wielu źródeł oraz poruszającą grę aktorską" - napisał po pokazach we Francji "Le Figaro"

bEDyHnBF

W obsadzie spektaklu znaleźli się Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Claude Bardouil, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Wojciech Kalarus, Redbad Klijnstra, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

Jeszcze w tym roku Narodowy Instytut Audiowizualny planuje rejestrację spektaklu "Kabaret Warszawski". Przedstawienie zostanie udostępnione w internecie, być może również na DVD. Instytut jest jednym z koproducentów spektaklu. (PAP)

agz/ mrt/

bEDyHnCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)