Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pół tysiąca pracowników odchodzi ze Stoczni Szczecińskiej Nowa

0
Podziel się

495 pracowników Stoczni Szczecińskiej Nowa
odbiera w poniedziałek świadectwa pracy. To już siódma, największa
jak do tej pory grupa zwalnianych stoczniowców - poinformowała w
poniedziałek PAP rzeczniczka SSN Izabela Maruszczak.

bEiMZIzV

495 pracowników Stoczni Szczecińskiej Nowa odbiera w poniedziałek świadectwa pracy. To już siódma, największa jak do tej pory grupa zwalnianych stoczniowców - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka SSN Izabela Maruszczak.

"Zwalniani są pracownicy potrzebni do tej pory bezpośrednio przy produkcji statków. W stoczni kończona jest budowa trzech statków, jeden z nich w piątek zostanie już przekazany armatorowi" - wyjaśniła Maruszczak.

Z liczącej cztery tysiące osób załogi zakładu zwolnionych zostało już łącznie 1167 osób. "Część ze zwalnianych dziś pracowników twierdzi, że odchodzi z ulgą. Męczyło ich już życie w ciągłym zawieszeniu i niepewności. Chcą jak najszybciej pożegnać się ze stocznią i zacząć nowy etap" - powiedziała PAP Izabela Maruszczak.

bEiMZIzX

Odchodzący otrzymują odszkodowanie w wysokości od 20 tys. do 60 tys. złotych, w zależności od stażu pracy. Mogą przystąpić do programu szkoleń prowadzących do znalezienia nowej pracy.

"Udało nam się wynegocjować odroczenie zwolnienia 30 osób, które po zamieszaniu z Work Service wolały jeszcze teraz ze stoczni nie odchodzić" - powiedział PAP przewodniczący zakładowej "Solidarności 80" Jacek Kantor.

Kolejna tura zwolnień planowana jest na 17 kwietnia. Jeszcze nie wiadomo, ilu pracowników zostanie zwolnionych.

"Teraz następne zwolnienia mają odbywać się co dwa tygodnie, tak że do końca maja ma nie być w stoczni pracowników. W związku z tym pojawia się kolejny problem, nad rozwiązaniem którego pracujemy - kto będzie pilnował majątku stoczni przed dewastacją?" - powiedział Kantor. "Według naszych szacunków syndyk może do stoczni wejść we wrześniu - obawiamy się, że do tej pory majątek może zostać rozkradziony" - dodał.

bEiMZIAd

W listopadzie ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni.

Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące). 16 marca został ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej. Proces sprzedaży majątku zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r.

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach. (PAP)

bEiMZIAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)