Notowania

polacy
21.12.2009 16:16

Polacy mają prawie 1,15 mln rachunków inwestycyjnych

# dochodzi wypowiedź prezes KDPW Iwony Sroki #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź prezes KDPW Iwony Sroki #

21.12. Warszawa (PAP) - Liczba rachunków inwestycyjnych od początku roku do końca listopada wzrosła o ponad 114 tys. i wyniosła 1 mln 149 tys. 67 - poinformował w poniedziałek Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Z danych KDPW wynika, że listopad był kolejnym miesiącem w 2009 r., w którym wzrosła liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez uczestników KDPW. W tym miesiącu założono 4 tys. nowych rachunków.

"Najnowsze dane potwierdzają, że rok 2009 jest okresem powrotu inwestorów indywidualnych na parkiet i wzrostu ich aktywności" - napisano.

Depozyt podał, że w listopadzie największy wzrost liczby rachunków (w ujęciu procentowym) miał Dom Maklerski X-Trade Brokers (9 proc.) oraz Biuro Maklerskie Alior Banku - wzrost o 8 proc. W ujęciu liczbowym najwyższy wzrost odnotował Dom Inwestycyjny BRE, w którym w listopadzie liczba rachunków zwiększyła się o 2 tys. 972. Liczba rachunków prowadzonych w Domu Maklerskim Alior Banku wzrosła o 840 w porównaniu do października br.

KDPW poinformował, że pod względem liczby prowadzonych rachunków liderem w październiku był Centralny Dom Maklerski Pekao S.A., który prowadził pond 202 tys. rachunków. Na drugim miejscu uplasował się DI BRE Banku z ponad 191 tys. rachunków, a na trzecim - DM Pekao (ponad 158 tys. rachunków).

Zdaniem prezes KDPW Iwony Sroki w 2009 roku obserwowany jest znaczny wzrost aktywności inwestorów indywidualnych. "Po silnym październikowym wzroście liczby rachunków o ponad 14 tysięcy, co było efektem dwóch gigantycznych ofert, które trafiły na nasz rynek: prywatyzacji PGE oraz nowej emisji PKO BP, również w listopadzie obserwujemy wzrost liczby nowych rachunków" - poinformowała.

Zaznaczyła, że obserwacje KDPW potwierdzają dane GPW, która bada strukturę inwestorów na warszawskim parkiecie. "Udział drobnych inwestorów w obrocie akcjami w I półroczu br. wzrósł do 28 proc. z 17 proc. w II połowie 2008 r." - dodała.

Z danych uzyskanych przez PAP z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wynika, że liczba rachunków inwestycyjnych rośnie od 2005 r., kiedy było ich ok. 853 tys. Rok później ich liczba przekroczyła 900 tys., a w 2008 r. - milion.

Większość rachunków to jednak konta nieaktywne, za pośrednictwem których nie dokonuje się transakcji. W latach 2006-2007 tylko co czwarty rachunek inwestycyjny był aktywny (25 proc.). W 2008 r. inwestorzy wykorzystywali 19 proc. założonych rachunków, a w połowie tego roku odsetek ten spadł do 16 proc.

Informacje GPW wskazują, że rośnie zainteresowanie inwestycjami za pomocą rachunków internetowych. W 2003 r. zaledwie 3 proc. inwestorów posługiwało się internetem do zawierania transakcji, zaś w połowie tego roku 35 proc. rachunków było prowadzonych w sieci. (PAP)

mmu/ je/ mow/

Tagi: polacy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz