Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy na krótkiej liście, UE wybiera ambasadorów

0
Podziel się

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grę wchodzą placówki w Seulu i Bejrucie.

Polacy na krótkiej liście, UE wybiera ambasadorów
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEgoXZud

Polacy są na tzw. krótkich listach kandydatów na ambasadorów UE w Bejrucie i Seulu.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton w marcu ogłosiła nabór na szefów około 30 ambasad UE. Polacy są na krótkich listach, jeżeli chodzi o placówkę w Bejrucie i Seulu. _ - Decyzja jeszcze nie zapadła _ - powiedziała anonimowa osoba w serwisie prasowym Ashton.

Sama Brytyjka podczas debaty w Parlamencie Europejskim powiedziała w, że właśnie przeprowadza rozmowy z kandydatami i _ są wśród nich osoby z różnych krajów _- tak by zagwarantować równowagę geograficzną. Nie wykluczone, że swoją decyzję Ashton ogłosi w najbliższych dniach. Nie potrzebuje ona aprobaty w tej sprawie ani PE, ani ministrów spraw zagranicznych.

bEgoXZuf

Jeżeli rzeczywiście Polacy obejmą ambasady w Bejrucie i Seulu, to będzie to spory sukces, zważywszy, że wśród około 30 placówek, na jakie ogłoszono nabór w marcu, nie było ważnych z polskiego punktu widzenia państw: Rosji, ani Ukrainy, Białorusi czy USA. Były to placówki głównie w Afryce, a także m.in. w Chinach, Argentynie, Brazylii i Albanii.

Konkursy były zaadresowane do dyplomatów państw UE, a nie urzędników unijnych instytucji. Wymagane było kilkuletnie doświadczenie w krajowych służbach dyplomatycznych. Kandydaci mogli zgłaszać się do 2 kwietnia.

Mają oni pracować w ramach nowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, nowej quasi-instytucji unijnej, która ma zapewnić spójność unijnej polityce zagranicznej i pomóc UE mówić jednym głosem. ESDZ obejmuje centralę w Brukseli oraz ponad 130 ambasad na świecie. Dziś PE poparł decyzję Ashton ws. organizacji i funkcjonowania unijnej służby dyplomatycznej. Przy rekrutacji dyplomatów zachowana ma być równowaga płciowa i geograficzna, co w 2013 r. zweryfikuje specjalny raport.

Najpewniej jeszcze w lipcu Ashton, ogłosi pulę nazwisk na najważniejsze stanowiska w ESDZ. Ta pula będzie obejmować nie tylko stanowisko sekretarza generalnego i jego dwóch zastępców, ale też kilku dyrektorów w centrali i niektórych ambasadorów. Polak, minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz jest regularnie wymieniany na jednego z zastępców sekretarza generalnego- zarówno przez otoczenie Ashton, jak i dyplomatów różnych krajów. Ale ostatecznej decyzji wysoka przedstawiciel jeszcze nie podjęła.

bEgoXZul
bEgoXZuG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)