Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na Litwie oczekują rozwiązania ich problemów

0
Podziel się:

Europoseł Waldemar Tomaszewski wyraził wczoraj nadzieję, że podczas wizyty litewskiego premiera i szefa MSZ w Polsce dojdzie do konkretnych ustaleń w sprawie rozwiązania problemów polskiej mniejszości.

Polacy na Litwie oczekują rozwiązania ich problemów
(Reporter Poland)

Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) europoseł Waldemar Tomaszewski wyraził wczoraj nadzieję, że podczas wizyty litewskiego premiera i szefa MSZ w Polsce dojdzie do konkretnych ustaleń w sprawie rozwiązania problemów polskiej mniejszości.

Do Polski przyjeżdża dzisiaj litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius, a w następny wtorek - premier Litwy Audrius Butkeviczius. 16 lutego na Litwę uda się prezydent Bronisław Komorowski, który weźmie udział w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.

_ - Oczekujemy konkretnych ustaleń dotyczących rozstrzygnięcia problemów polskiej mniejszości narodowej na Litwie i zagwarantowania praw, jakie Polacy mieli przez wszystkie lata niepodległości kraju _ - powiedział Tomaszewski. Poinformował, że obecnemu centrolewicowemu rządowi Litwy przedstawił też konkretne sposoby rozwiązania problemów litewskich Polaków.

Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: nie mają możliwości stosowania podwójnych - polskich i litewskich - nazw ulic i miejscowości w terenie, który zwarcie zamieszkują, oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach; mają problemy ze szkolnictwem polskim; przedłuża się zwrot ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli Polacy.

Sprawę używania języka mniejszości narodowych, m.in. podwójnych tablic z nazwami ulic, reguluje ustawa o mniejszościach narodowych. Taka ustawa obowiązywała na Litwie od początków niepodległości kraju. W 2010 r. ustawa jednak wygasła, a ówczesna centroprawicowa większość jej nie przedłużyła.

_ - Teraz wystarczy przywrócić ważność dawnej ustawy do czasu, aż zostanie przyjęta nowa ustawa, i problem zniknie. W Sejmie można to załatwić w ciągu kilku tygodni. Potrzebna jest jedynie wola polityczna _ - mówi Tomaszewski.

Lider AWPL zaznacza, że polskie napisy ulic na Wileńszczyźnie, które są obecnie przedmiotem sporu w sądzie, są legalne. _ - Tablice zostały umieszczone zgodnie z działającą przez 20 lat ustawą o mniejszościach narodowych. Teraz władze żądają usunięcia tablic, ale prawo nie działa wstecz _ - przypomina Tomaszewski.

Proponuje też, by przedstawiciel rządu na okręg wileński, który m.in. inicjuje procesy sądowe w sprawie dwujęzycznych tablic na Wileńszczyźnie, wycofał pozwy z sądów i nie składał kolejnych, dopóki nie zostanie przyjęta nowa ustawa o mniejszościach narodowych.

W kwestii oświaty najwięcej kontrowersji wzbudza przyjęta w 2011 r. nowa redakcja ustawy o oświacie, która w ocenie społeczności polskiej dyskryminuje szkolnictwo polskie na Litwie. Ustawa ta m.in. ujednolica egzamin maturalny z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych, choć program nauczania języka litewskiego w tych szkołach różni się.

Ustawa nie wskazuje jednak, od kiedy egzamin ma być ujednolicony, i decyduje o tym resort oświaty. Poprzednie władze oświatowe postanowiły, że ma on obowiązywać już od tego roku. Tomaszewski proponuje, by obecne władze odroczyły ten termin.

Przypomina też, że gdy proces zwrotu ziemi w kraju praktycznie się zakończył, w Wilnie swą własność odzyskało tylko 20 proc. osób ubiegających się o zwrot mienia; 4,5 tys. osób oczekuje na kilkuarowe działki pod budowę domu jako rekompensatę za zajętą już przez miasto ich dawną własność, a wolnej ziemi w stolicy brakuje.

Tymczasem Instytut Nasiennictwa w Wilnie dysponuje działką o powierzchni 300 ha. _ To absurd, by w stolicy kraju działał taki Instytut _ - mówi Tomaszewski. Jego zdaniem Instytut Nasiennictwa należy przenieść na prowincję. _ W ten sposób na prowincji zostaną stworzone miejsca pracy, a w Wilnie przybędzie 300 hektarów, które można podzielić na działki i zrekompensować zabraną ludziom ziemię _ - tłumaczy Tomaszewski. Z taką propozycją zwrócił się już do litewskiego rządu. Również władze stolicy wystosowały do rządu list w tej sprawie, ale decyzji na razie brak.

Szef AWPL przypomina, że zgodnie z Konwencją Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych, którą Litwa ratyfikowała w całości, sytuacja mniejszości narodowych nie może być pogarszana, a tu, jak zaznacza, _ jest wyraźny regres _.

Tomaszewski liczy, że możliwe ocieplenie stosunków między Warszawą a Wilnem pozytywnie wpłynie nie tylko na sytuację polskiej mniejszości narodowej na Litwie, ale też na współpracę gospodarczą obu krajów, na czym wszyscy skorzystają.

Program litewskiego centrolewicowego rządu, który rozpoczął pracę w grudniu ub. roku, przewiduje rozwiązanie konkretnych problemów, z którymi boryka się polska mniejszości na Litwie. Zakłada m.in. zalegalizowanie podwójnych, w języku litewskim i polskim, zapisów nazw ulic, oryginalnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach, a także przeanalizowanie niektórych założeń ustawy o oświacie, krytykowanej przez Polaków.

Rząd Butkevicziusa, w którego skład wchodzą: Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Pracy, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość, przejął władzę od liberałów i konserwatystów Andriusa Kubiliusa, którzy przegrali październikowe wybory parlamentarne.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy rząd Litwy o stosunkach z Polską W programie nowego litewskiego rządu są plany wprowadzenia dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe.
Próbowali przemycić papierosy za 5 mln Przy kierowcy znaleziono dokumenty, które doprowadziły celników do jednej z hal magazynowych koło Legnicy.
Nie mogą mieć nazw ulic na prywatnych domach Tablice z nazwami ulic na Litwie mają być przytwierdzone nie na ścianach domów prywatnych, a na specjalnych słupach stojących na ziemi państwowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)