Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na paryskim cmentarzu Pere Lachaise

0
Podziel się:

Na największym i najsłynniejszym paryskim cmentarzu Pere Lachaise, oprócz
grobu Fryderyka Chopina, można znaleźć mogiły wielu zasłużonych Polaków. W ostatnich latach
przeprowadzono renowację części polskich grobów, w tym grobowca dziewiętnastowiecznej pisarki
Klementyny Hoffmanowej.

Na największym i najsłynniejszym paryskim cmentarzu Pere Lachaise, oprócz grobu Fryderyka Chopina, można znaleźć mogiły wielu zasłużonych Polaków. W ostatnich latach przeprowadzono renowację części polskich grobów, w tym grobowca dziewiętnastowiecznej pisarki Klementyny Hoffmanowej.

Położona we wschodniej części stolicy Francji nekropolia powstała na początku XIX wieku. Pere Lachaise jest wielkim muzeum pod gołym niebem. Zawsze jest oblegany przez turystów. Spoczywają na nim najwybitniejsi ludzie ostatnich wieków, a wiele nagrobków zdobią bezcenne dzieła sztuki.

Cmentarz uważa się za jeden z piękniejszych terenów zielonych Paryża, gdyż ocieniają go setki klonów, jesionów, tui, kasztanowców, platanów i innych drzew.

Na Pere Lachaise znajdują się groby wielu sławnych postaci, wśród nich pisarzy: Jeana La Fontaine'a i Moliera (których prochy przeniesiono tam po śmierci), Oscara Wilde'a i malarzy, w tym Amadeo Modiglianiego i Eugene'a Delacroix. Znajdujemy tam też mogiły znanych muzyków: od wielkiego twórcy operowego Gioacchino Rossiniego, piosenkarki Edith Piaf, po idola fanów rocka - Jima Morrisona.

Na paryskiej nekropolii nie brak licznych polskich śladów. Najbardziej tłumnie miejscowa Polonia i turyści odwiedzają grób Fryderyka Chopina. Nagrobek składa się z cokołu z marmurową figurą płaczącej muzy Euterpe pochylonej nad złamaną lirą. Na przedniej ścianie cokołu znajduje się medalion z podobizną Fryderyka Chopina. Autorem nagrobka jest Auguste Clesinger, zięć wielkiej miłości kompozytora - George Sand.

Na Pere Lachaise znajduje się także grobowiec dziewiętnastowiecznej pisarki mieszkającej w Paryżu Klementyny Hoffmanowej. Obok męża Honore de Balzaca spoczywa jego wybranka i żona Ewelina Hańska.

Wędrując po alejach cmentarza, można natrafić na mogiły wielu powstańców listopadowych, m.in. generała Józefa Wysockiego. W pobliżu wmurowanej na Pere Lachaise tablicy upamiętniającej bojowników Komuny Paryskiej pochowano jej polskich dowódców: Walerego Wróblewskiego i Jarosława Dąbrowskiego.

W ostatnich latach trwa renowacja polskich grobów paryskiej nekropolii z funduszy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Fundacji im. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego. W ubiegłym roku odnowiono 18 polskich mogił, wśród nich nagrobek Hoffmanowej oraz znanego we Francji w XIX wieku rodu Wołowskich. Ludwik Wołowski, syn emigranta po powstaniu listopadowym Franciszka, należał do założycieli istniejącego do dziś francuskiego banku Credit Foncier. Siostra Ludwika, Aleksandryna, była zaś uczennicą Chopina. Wspomniana renowacja objęła także nagrobek lekarza Seweryna Gałęzowskiego, opiekuna i dobroczyńcy polskiej szkoły w dzielnicy Batignolles w Paryżu. (PAP)

szl/ mmp/ ro/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)