Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy należą do największych przeciwników euro

0
Podziel się:

Polacy należą do największych przeciwników euro wśród narodów UE - wynika z
przedstawionego w poniedziałek na konferencji prasowej badania Eurobarometr 72, zrealizowanego na
zlecenie Komisji Europejskiej.

Polacy należą do największych przeciwników euro wśród narodów UE - wynika z przedstawionego w poniedziałek na konferencji prasowej badania Eurobarometr 72, zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

Analiza wskazuje, że zarówno wspólna waluta, jak i unia monetarna mają w Polsce poparcie 46 proc. obywateli. Przeciwnikami euro jest natomiast 42 proc. Polaków, co sytuuje Polskę na trzecim miejscu wśród krajów UE pod względem niechęci do euro. Przed Polską są: Wielka Brytania (65 proc. przeciwników) oraz Szwecja i Dania (po 44 proc.)

W całej UE większość badanych to zwolennicy wspólnej waluty (60 proc.), a jej przeciwnikiem jest co trzecia pytana osoba (33 proc.). Największe poparcie euro ma na Słowacji (88 proc.), w Irlandii i Słowenii (86 proc.), Holandii (81 proc.) i Luksemburgu (80 proc.).

Jednocześnie 45 proc. pytanych zarówno w Polsce jak i całej UE jest zdania, że wspólna waluta nie złagodziła skutków kryzysu. "O zbawiennym działaniu euro jest przekonany co trzeci Polak (32 proc.) i czterech na dziesięciu Europejczyków (41 proc.)" - napisano. 51 proc. Polaków nie zgadza się z twierdzeniem, iż Polska byłaby lepiej zabezpieczona przed kryzysem finansowym i gospodarczym, gdybyśmy wcześniej przyjęli euro.

Eurobarometr pokazał, że Polacy lepiej oceniają stan własnej gospodarki niż przeciętny Europejczyk. Co trzeci Polak (34 proc.) dobrze wypowiada się o sytuacji ekonomicznej kraju, ale tylko 1 proc. uważa, że jest bardzo dobrze. 62 proc. naszych rodaków jest natomiast zdania, że sytuacja w gospodarce jest zła. W UE dobrze o gospodarce swoich krajów mówi średnio 23 proc., a sytuację ocenia źle 75 proc. Najlepsze zdanie w tej kwestii mają mieszkańcy Luksemburga (77 proc.), a najgorsze Łotysze i Węgrzy (po 97 proc.).

Natomiast 77 proc. negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy, a 21 proc. uważa, że jest ona bardzo zła. Dobrze o stanie polskiego rynku pracy mówi 17 proc. pytanych, co oznacza, że jesteśmy większymi optymistami niż ogół Europejczyków (85 proc. nie jest zadowolonych, a 13 proc. uważa, że jest dobrze). Najbardziej krytycznie o sytuacji na rynku pracy wypowiadają się Łotysze (98 proc.) i Irlandczycy (97 proc.), a najlepiej Holendrzy (52 proc.) i Luksemburczycy (51 proc.).

Najgorzej od 3 lat Polacy oceniają sytuację gospodarczą w kraju na tle UE. 69 proc. uważa, że jest ona gorsza niż w Unii. 80 proc. Polaków jest ponadto zdania, że polski rynek pracy jest gorszy od unijnego, a 40 proc. zgadza się z twierdzeniem, że dzieci, które mieszkają w Polsce miałyby lepsze życie, gdyby wyemigrowały do innego kraju.

"To bardzo typowe dla krajów naszego regionu. (...) Polacy postrzegają się jako kraj na dorobku. Przed nami jeszcze wiele musimy poprawić, także w gospodarce. Nadal jeszcze widać podział na lepszą i gorszą Europę. Jeszcze nie dogoniliśmy tej lepszej, ale jesteśmy na dobrej drodze, bo optymistycznie patrzymy na Unię, widzimy korzyści i korzystne zmiany" - powiedziała podczas prezentacji badań dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

W raporcie napisano, że Polacy wyrażają się z "umiarkowanym optymizmem" o sytuacji gospodarczej w kraju w perspektywie nadchodzących dwunastu miesięcy. 23 proc. uważa, że sytuacja ta się poprawi, a 27 proc. jest przeciwnego zdania. Najwięcej pytanych (44 proc.) uważa, że stan gospodarki nie zmieni się. Podobnie Polacy oceniają przyszłość krajowego rynku pracy.

Zdaniem Agaty Zadrożnej z TNS OBOP, najważniejszym problemem dla Polski w oczach pytanych jest bezrobocie. "Tak mówi 48 proc. badanych, a na drugim miejscu wymieniana jest służba zdrowia, inflacja i sytuacja gospodarcza. Ten ranking właściwie nie zmienia się od kilku już lat" - powiedziała. Zaznaczyła, że w 2008 r. Polacy znacznie mniej obawiali się bezrobocia niż obecnie. Dodała, że w całej UE bezrobocie uważane jest za najważniejszy problem, przed jakim stoją poszczególne kraje.

Eurobarometr wskazał, że Polacy są ogólnie zadowoleni z życia (75 proc.), z czego 12 proc. to osoby bardzo zadowolone. Niezadowolenie odczuwa co czwarty Polak, z czego 6 proc. jest "bardzo niezadowolonych". Poziom zadowolenia Polaków nie odbiega od średniej europejskiej (78 proc.). Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy krajów skandynawskich oraz Beneluksu (95-98 proc.), a najmniej Bułgarii (61 proc.), Węgier (58 proc.) i Rumunii (52 proc.).

Badanie ujawniło ponadto brak zaufania Polaków do krajowych instytucji publicznych. 60 proc. badanych nie ufa wymiarowi sprawiedliwości, 88 proc. partiom politycznym, Sejmowi nie ufa 81 proc., a rządowi 76 proc. Polaków. "Polacy są w UE jednym z narodów najbardziej nieufnych w stosunku do swoich instytucji krajowych" - napisano w raporcie. 52 proc. Polaków deklaruje jednak zaufanie do UE (48 proc. ufa Komisji Europejskiej, a 51 proc. Parlamentowi Europejskiemu).

W Polsce badanie Eurobarometr 72 przeprowadzono między 30 października a 15 listopada 2009 r. na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 15 i więcej lat.

mmu/ pad/ mow/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)