Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
07.06.2008 11:53

Polacy w tym roku opuszczą Irak

Ostatni polski żołnierz opuści bazę Echo w Iraku w połowie października.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Ostatni polski żołnierz opuści bazę Echo w Iraku w połowie października - zapowiedział minister obronyBogdan Klich. *

W Iraku przebywa obecnie X, licząca ok. 900 żołnierzy, zmiana kontyngentu. Wycofanie polskich wojsk z Iraku w 2008 r. zapowiedział w expose premierDonald Tusk.

- _ Nie może być inaczej, zwłaszcza że już w ostatnich dniach czerwca będę przekazywał odpowiedzialność za całą prowincję w ręce Irakijczyków _ - powiedział Klich, który był gościem - _ Kontrapunktu RMF FM i Newsweeka _ Klich zapowiedział, że będzie to duża uroczystość, zamykająca politycznie odpowiedzialność Polski za cały region.

Szef MON powiedział, że rozmawiał z ministrem spraw zagranicznychRadosławem Sikorskimw sprawie jego wypowiedzi w Kabulu. Sikorski na konferencji prasowej powiedział, że sprawcy zamordowania w Afganistanie w 1987 r. jego przyjaciela, operatora kamery, Andrzeja Skrzypkowiaka poniosą zasłużoną karę, precyzując, że ma na myśli osoby związane z jednym z polityków afgańskich - Gulbuddinem Hekmatiarem.

Po wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych rzecznik Hezb-e-Islami Harun Zarghun oświadczył, że bojownicy partii otrzymali rozkaz nasilenia ataków na polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

Klich nie chciał komentować wypowiedzi Sikorskiego. Powiedział tylko, że podziela jego opinię, że warto pokazywać polskie korzenie w Afganistanie, - _ kiedy ramię w ramię walczyliśmy przeciwko Sowietom _ - dodał.

Zdaniem szefa MON zagrożenie dla polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie jest - - _ tak jak było do tej pory _.

Klich zapowiedział, że jeżeli przygotowane już w MON cztery projekty rozporządzeń umożliwiających weryfikację żołnierzy b. WSI po 30 czerwca, zostaną zaakceptowane przez kolegium ds. służb specjalnych, zostanie powołana w trybie administracyjnym specjalna komisja, która będzie oceniała oświadczenia weryfikacyjne.

W komisji miałyby zasiąść osoby powołane przez ministra ON - - _ specjaliści od służb _. - _ To będą wybitni i bardzo kompetentni eksperci od służb, których nie można posądzić o to, że będą w sporze politycznym, jaki istniał w Polsce _ - zaznaczył szef MON.

- _ Wierzę bardzo mocno w to, że przedstawiciele pana prezydenta zaakceptują taki model weryfikacji, który chcę zaproponować _ - dodał. - _ Z panem prezydentem chcę utrzymywać jak najlepsze stosunki i wierzę, że będzie zgoda _ - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz