Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Połączenie gazowe Polski ze Słowacją ma kosztować ok. 400 mln zł

0
Podziel się:

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powiedział w środę PAP, że szacowany koszt
wybudowania gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją to ok. 400 mln zł. Przypomniał, że porozumienie
ze Słowacją zostało podpisane w ostatnim kwartale 2010 r.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powiedział w środę PAP, że szacowany koszt wybudowania gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją to ok. 400 mln zł. Przypomniał, że porozumienie ze Słowacją zostało podpisane w ostatnim kwartale 2010 r.

"Pracujemy teraz nad powołaniem grupy roboczej projektu. Grupa ta będzie przygotowywała jego studium wykonalności" - powiedział. Dodał, że aby zrealizować projekt, trzeba będzie wybudować 165 km gazociągu prowadzącego do granicy słowackiej. "To może być koszt ok. 400 mln zł" - powiedział.

Dodał, że przepustowość przejścia gazowego Polska - Słowacja wynosiłaby 4-5 mld metrów sześcienny gazu. Studium wykonalności dla tego projektu ma być gotowe w 2011 roku.

Połączenie gazowe ze Słowacją byłoby elementem tzw. europejskiego korytarza północ-południe. "Oczywiście wtedy mielibyśmy dwa połączenia jeśli chodzi o południe Polski. Pierwsze to połączenie czeskie, które w tym roku będzie oddane, ale tylko na poziomie (przepustowości - PAP) 0,5 mld metrów sześcienny. Po rozbudowie dawałoby jednak szanse przesyłu gazu na poziomie 2,5 - 3 mld metrów sześciennych. Wraz z drugim połączeniem ze Słowacją dawałoby możliwość transportu gazu w jedną i drugą stronę - zarówno z terminala LNG w Świnoujściu, jak i również skorzystania z dostaw gazociągiem Nabucco w przyszłości" - powiedział.

Gazociąg Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Budowa ma się rozpocząć w 2012 roku. Rurociągiem długości 3300 km gaz ma od 2015 roku płynąć z rejonu Morza Kaspijskiego, przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej.

Tzw. europejski korytarz gazowy Północ - Południe ma objąć obszar od Świnoujścia po Chorwację i poprzez sieć połączeń gazociągami poprawić bezpieczeństwo zaopatrzenia krajów unijnych.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)