Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polak we władzach Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego

0
Podziel się

Wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (MPK)
Zbigniew Palenica otrzymał nominację na przewodniczącego Zgromadzenia Lekkich Kolei, a tym samym na
wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP).

bEibsLnp

Wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (MPK) Zbigniew Palenica otrzymał nominację na przewodniczącego Zgromadzenia Lekkich Kolei, a tym samym na wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP).

Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego jest powstałą jeszcze w XIX wieku ogólnoświatową organizacją zrzeszającą ponad 3,8 tys. podmiotów (firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe) działających w sektorze transportu zbiorowego. Siedzibą organizacji jest Bruksela.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, na nowym stanowisku Zbigniew Palenica będzie odpowiadał za rozwój i regulacje prawne w jednej z najważniejszych obszarów komunikacji zbiorowej na świecie, jaką jest komunikacja tramwajowa. O nominacji do tej funkcji zadecydowały głosy przedstawicieli przedsiębiorstw transportowych z całego świata.

bEibsLnr

"Nie ukrywam, że zadanie, jakie powierzono mi w UITP jest wymagające. Będę zajmował się organizacją, formami zarządzania oraz zapewnianiem finansowania dla komunikacji tramwajowej, która jest obecnie prężnie rozwijającym się i najbardziej ekologicznym sektorem komunikacji zbiorowej nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Afryce Północnej czy Australii" - wyjaśnił Palenica.

Przedstawiciele krakowskiego przewoźnika miejskiego podkreślają, że nominacja wiceprezesa MPK na wiceprezydenta UITP jest wyrazem uznania ze strony europejskich ekspertów dla osiągnięć miejskiej spółki i pozytywnie wpłynie na współpracę Krakowa z Unią Europejską.

Ich zdaniem, krakowskiemu przewoźnikowi łatwiej będzie m.in. pozyskiwać pieniądze z europejskich funduszy na inwestycje transportowe w mieście. Łączna wartość realizowanych przez MPK projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków europejskich w latach 2005 - 2010, przekroczy 600 mln zł. (PAP)

rgr/ drag/

bEibsLnS
unia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)