Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polak wśród kandydatów na reprezentanta UE w Afganistanie

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź rzecznika MSZ P.Paszkowskiego
#

bEhhEeHV

# dochodzi wypowiedź rzecznika MSZ P.Paszkowskiego #

28.01. Londyn, Warszawa (PAP/AFP) - Węgry, Włochy, Polska i Bułgaria zaproponowały kandydatów ze swoich krajów na nowe stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej w Afganistanie - oznajmiła szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton w czwartek w Londynie przy okazji międzynarodowej konferencji o Afganistanie.

Ashton nie podała nazwisk kandydatów. Zapowiedziała, że spotka się z nimi w przyszłym tygodniu i szybko dokona wyboru. Wysoki przedstawiciel - przypomniała - "będzie osobą zdolną do koordynowania wszystkiego, co UE robi" w Afganistanie. Ma też umocnić obecność Unii w tym kraju.

bEhhEeHX

Wysłannik Unii będzie współpracował z przedstawicielami cywilnymi ONZ i NATO - dodała.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski potwierdził, że Polska zaproponowała swojego kandydata na to stanowisko, jednak - jak zastrzegł - resort na razie nie ujawnia jego nazwiska. "Jest to doświadczony polski dyplomata" - podkreślił rzecznik.

Jak dodał, decyzja w sprawie wysokiego przedstawiciela UE w Afganistanie zapadnie na przełomie marca i kwietnia.

Szwedzki dyplomata Staffan de Mistura został mianowany w czwartek przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna specjalnym wysłannikiem ONZ do Afganistanu. Zastąpi Norwega Kaia Eide, którego dwuletni mandat wygasa pod koniec lutego.

bEhhEeId

Natomiast stanowisko przedstawiciela cywilnego NATO obejmie obecny ambasador Wielkiej Brytanii w Kabulu Mark Sedwill. (PAP)

awl/ hgt/ la/ bk/

bEhhEeIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)