Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polaka krajem partnerskim targów Denkmal w Lipsku

0
Podziel się

W dniach 18-20 listopada w Lipsku odbędą Europejskie Targi Konserwacji i
Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli Denkmal. Polska będzie krajem partnerskim tych
wiodących targów branżowych w Niemczech.

bEiFStfp

W dniach 18-20 listopada w Lipsku odbędą Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli Denkmal. Polska będzie krajem partnerskim tych wiodących targów branżowych w Niemczech.

Denkmal uważane są też za jedne z najważniejszych targów konserwatorskich w Europie. Odbywają się co dwa lata.

Kraj partnerski Targów Denkmal dostaje do swojej dyspozycji bezpłatnie dużą powierzchnię wystawową w centrum głównej hali targowej, gdzie przedstawia prezentację narodową. W poprzednich edycjach targów krajami partnerskimi były: Włochy, Francja i Węgry. Dyrektor Targów Denkmal Ulrike Lange ogłaszając w ubiegłym roku wybór Polski jako kraju partnerskiego decyzję uzasadnia tym, że "Polska ma świetnych, znanych w całej Europie konserwatorów".

bEiFStfr

Jak informują Targi Lipskie Polska, w ramach polskich stoisk zaprezentowana zostanie m.in. bogata oferta produktów i usług dla branży, w tym ceramika i chemia budowlana, najnowsze technologie osuszania budynków oraz materiały dla budownictwa zabytkowego. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, który czuwa nad merytorycznym udziałem Polski w Targach Denkmal, przygotowuje trzy wystawy specjalne: "Polska - miejsca światowego dziedzictwa", "W świecie barwy i modlitwy - polichromie kościołów drewnianych południowej Małopolski", "Polska - architektura ceglana na przestrzeni dziejów".

W ramach polskiego wystąpienia narodowego zorganizowany zostanie też żywy warsztat konserwatorski. Będzie można tam zobaczyć jak wygląda konserwacja malarstwa ściennego. Pokaz konserwacji polichromii przeprowadzony zostanie na kopii ścianki "Trzej Aniołowie" Józefa Mehoffera z 1901 roku; jej wykonanie poprzedziło realizację przez Mehoffera polichromii w skarbcu katedry na Wawelu.

Polscy wystawcy i odwiedzający będą mogli uczestniczyć też w Międzynarodowej Giełdzie Kooperacji CONTACT, organizowanej w ramach światowej sieci Enterprise Europe Network. Jej celem jest stworzenie wymiany kontaktów, usług, produktów oraz know-how, dla wszystkich podmiotów reprezentujących branżę ochrony zabytków, konserwacji i restauracji, a także rewitalizacji miast i modernizacji budynków. Spotkania odbędą się drugiego dnia targów - 19 listopada.

Najważniejszym dniem dla Polski będzie jednak 18 listopada, wtedy odbywać się będą dwie ważne konferencje. Pierwszą z nich jest polsko-niemiecka konferencja naukowa "Architektura drugiej połowy XX w. - ochrona i konserwacja" organizowana przez Polski i Niemiecki Komitety Narodowe Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS wraz z Krajowym Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

bEiFStfx

Drugim istotnym wydarzeniem będzie VII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze "Efektywność energetyczna a ochrona środowiska" organizowane m.in. przez saksońskie ministerstwo gospodarki, pracy i transportu wraz z polskim ministerstwem gospodarki. Gościem honorowym forum będzie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dzień wcześniej - 17 listopada wieczorem - w Operze Lipskiej Gewandhaus odbędzie się uroczyste otwarcie Targów Denkmal.

Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli Denkmal w Lipsku organizowane są od 1994 r.; od ostatniej edycji - od 2008 r. organizowane są pod patronatem UNESCO. W ubiegłorocznej edycji Denkmal brało udział 437 wystawców z 13 krajów; w tym 124 z Niemiec i 15 z Polski. Odwiedziło je ponad 11 tys. osób z 38 krajów.

Integralną część Targów Denkmal stanowią Branżowe Targi Budownictwa z Gliny LEHM. Od tej edycji Denkmal w tym samym czasie i miejscu - na terenie Targów Lipskich - odbywać się będą także Międzynarodowe Targi Branżowe Technik Muzealniczych i Wystawienniczych MUTEC. Jak tłumaczą organizatorzy Denkmal i MUTEC, targi te swoją ofertą uzupełniają się wzajemnie, mają też podobnych odbiorców. (PAP)

bEiFStfy

dsr/ abe/

bEiFStfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)