Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polański
22.10.2009 07:24

Polański dobrowolnie stanie przed sądem?

Od adwokatów aresztowanego w Szwajcarii reżysera napływają sprzeczne informacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Adwokaci Romana Polańskiego różnią się w opinii co do tego, czy reżyser zdecyduje się dobrowolnie stanąć przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości - pisze agencja AP.

Jeden z jego adwokatów, Georges Kiejman, powiedział na antenie francuskiego radia Europe 1, że Polański, przybywający od 26 września w areszcie w Szwajcarii, może zdecydować się dobrowolnie stanąć przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, żeby uniknąć długotrwałej procedury ekstradycyjnej.

_ - Jeśli procedura (ekstradycyjna) będzie się przeciągać, nie jest całkiem niemożliwe, że Roman Polański zdecyduje się przedstawić swoje wyjaśnienie w Stanach Zjednoczonych, gdzie na jego korzyść przemawiają pewne racje _ - oświadczył Kiejman.

Inny adwokat Polańskiego, Herve Temime, powiedział jednak później agencji AP, że _ nie ma zmiany strategii _ i Polański będzie _ nadal bronić się przed ekstradycją _.

Do końca listopada amerykańskie władze mają złożyć - jak pisze Reuters - mocny wniosek o ekstradycję. Źródła sądowe twierdzą, że proces ekstradycyjny może trwać lata, jeśli Polański będzie go kwestionował.

Polański został zatrzymany 26 września na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. We wtorek Szwajcarski Federalny Sąd Karny w Bellinzonie odrzucił wniosek Polańskiego o tymczasowe zwolnienie z aresztu, uznając, że ryzyko jego ucieczki jest duże.

| Sprawa Polańskiego |
| --- |
| Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca mu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko Polańskiemu postępowania karnego zbiegł on do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. |

Tagi: polański, prawnicy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz