Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Police wprowadzają Program Dobrowolnych Odejść

0
Podziel się:

Zarząd Zakładów Chemicznych Police wprowadza od września br. Program
Dobrowolnych Odejść w spółce - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Decyzje podjęto po
konsultacjach z zakładowymi związkami zawodowymi.

Zarząd Zakładów Chemicznych Police wprowadza od września br. Program Dobrowolnych Odejść w spółce - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Decyzje podjęto po konsultacjach z zakładowymi związkami zawodowymi.

Jak podkreślono w przesłanym PAP komunikacie, restrukturyzacja zatrudnienia w spółce jest częścią przeprowadzanego programu naprawczego przedsiębiorstwa, ma zminimalizować koszty i zoptymalizować zatrudnienie w firmie.

Pracownicy, którzy zdecydują się na rozwiązanie stosunku pracy, dostaną odszkodowania w wysokości sześciokrotności indywidualnego aktualnego wynagrodzenia zasadniczego. Otrzymają także odprawę zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

I tak jednomiesięczne zasadnicze wynagrodzenie otrzymają zatrudnieni krócej niż 2 lata, dwumiesięczne - pracujący w spółce od 2 do 8 lat, a trzymiesięczne wynagrodzenie osoby zatrudnione powyżej ośmiu lat. Program skierowany jest do pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, którzy do dnia rozpoczęcia programu nie złożyli jakiegokolwiek oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy.

Zgodnie z zasadami przyjętymi w programie warunkiem skorzystania z niego jest zgoda pracodawcy na rozwiązanie stosunku pracy. "Udzielając lub nie zgody na odejście pracownika kierownicy będą kierować się koniecznością zapewnienia niezakłóconej pracy komórek, za które odpowiadają" - napisano w komunikacie.

Kilka dni temu Police przedstawiły wyniki za ostatnie półrocze. Firma zanotowała w tym czasie ponad 922 mln przychodów ze sprzedaży. To ponad 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zarządowi udało się zmniejszyć stratę netto do 18 mln w porównaniu do 232 mln zł po sześciu miesiącach 2009 r.

Zarząd firmy liczy, że Zakłady zakończą ten rok zyskiem, a ich sytuacja ulegnie znacznej poprawie najpóźniej po dwóch latach od wdrożenia programu restrukturyzacyjnego.

W przedsiębiorstwie jest negocjowany nowy układ zbiorowy. Zgodnie z programem restrukturyzacyjnym z Zakładów w ciągu najbliższych dwóch - trzech lat ma odejść ok. 600 pracowników. Zostały też zablokowane podwyżki płac.

W czerwcu br. Police podpisały z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę pożyczki na kwotę 150 mln zł. Pieniądze, które już trafiły do spółki, to indywidualna pomoc publiczna na ratowanie firmy. Pożyczka może być wykorzystana na bieżące wydatki operacyjne, związane z podstawową działalnością firmy, czyli głównie na zakup surowców do produkcji.

ZCh Police o pożyczkę ubiegały się od 15 grudnia 2009 r. Jej przyznanie było uzależnione od zgody Komisji Europejskiej. KE pożyczkę zatwierdziła pod koniec maja. Czas kredytowania Polic wynosi sześć miesięcy.

ZCh Police to jedna z największych w kraju firm z branży chemicznej, produkujących nawozy fosforowe i biel tytanową. W spółce zatrudnionych jest blisko 3 tys. osób.(PAP)

epr/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)