Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

0
Podziel się:

Od maja w Polsce utonęło 360 osób, w tym osiem od początku tego tygodnia -
alarmuje policja. Osoby wypoczywające nad wodą powinny korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie
wchodzić do wody po wypiciu alkoholu - podkreśla Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji.

Od maja w Polsce utonęło 360 osób, w tym osiem od początku tego tygodnia - alarmuje policja. Osoby wypoczywające nad wodą powinny korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu - podkreśla Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji.

Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej w weekendy, po wypiciu alkoholu, na niestrzeżonych kąpieliskach w rzekach i jeziorach, a także stawach.

"Słońce i ładna pogoda zachęcają do pobytu nad wodą. W trakcie wypoczynku często zapominamy jednak o najważniejszym czyli o bezpieczeństwie. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli" - powiedział w czwartek PAP Piotr Bieniak z wydziału prasowego KGP.

Ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypominają, że dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych, kolorach. Zawsze należy, czy wypożyczany sprzęt do pływania nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a na wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.

Na otwarte wody powinno się wypływać tylko z asekuracją. Należy też pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać. Ratownicy przypominają, że nie powinno się skakać - w szczególności na głowę - do nieznanej wody. Trzeba też pamiętać, by nie wskakiwać do wody, gdy ciało nagrzane jest słońcem.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast - zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym - zobowiązani są do odpowiedniego oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz działań prewencyjnych w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

Od kwietnia do końca września 2012 roku w Polsce utonęło 436 osób, w tym ponad 70 proc. po wypiciu alkoholu. Rok wcześniej utonęło 396 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że niedziela jest dniem, kiedy najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków nad wodą. (PAP)

gdyj/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)