Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policja przedstawiła MSW harmonogram modernizacji komend

0
Podziel się:

Do MSW trafiła z Komendy Głównej Policji propozycja listy komend i
komisariatów, które miałyby jako pierwsze zostać zmodernizowane. Szef policji, nadinsp. Marek
Działoszyński ma nadzieję, że resort podejmie w tej sprawie decyzję do końca stycznia.

Do MSW trafiła z Komendy Głównej Policji propozycja listy komend i komisariatów, które miałyby jako pierwsze zostać zmodernizowane. Szef policji, nadinsp. Marek Działoszyński ma nadzieję, że resort podejmie w tej sprawie decyzję do końca stycznia.

Zaplanowany do 2015 r. program budowy lub modernizacji komend i komisariatów policji w całym kraju zapowiedział w październiku 2012 r. premier Donald Tusk. Inwestycjom ma towarzyszyć standaryzacja wyposażenia policyjnych obiektów.

Zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby i pracy policjantom to jeden z kilku priorytetów policji na rok 2013 i kolejne. "Temu ma służyć duży, realizowany przy znaczącym wsparciu MSW program standaryzacji obiektów policji. W latach 2013-2015 chcielibyśmy na ten cel przeznaczyć ponad miliard złotych środków budżetowych, pozyskać dodatkowe środki z różnego rodzaju funduszy zewnętrznych, a także wsparcie samorządów. Będzie tu realizowanych ponad 170 zadań inwestycyjnych i remontowych" - powiedział PAP komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Jak dodał, z analiz KGP wynika, że ponad połowa komend miejskich i powiatowych oraz komisariatów wymaga remontu albo większej inwestycji: budowy zupełnie nowego obiektu albo rozbudowy lub przebudowy istniejącego. Policjanci wysłali do MSW listę miejsc, gdzie sytuacja jest najgorsza, więc wymagają działań w pierwszej kolejności.

"Tam będziemy wchodzić bądź z remontem, bądź z inwestycją, i planowo będziemy chcieli to robić. Taki harmonogram działań został przez nas przedstawiony ministrowi spraw wewnętrznych (...). Czekamy na decyzje w tym zakresie" - powiedział Działoszyński.

Pytany, ile czasu może zająć analiza dokumentów w MSW, Działoszyński powiedział, że "bardzo by chciał, by potrwała ona do końca stycznia". "Ministerstwo deklaruje, że tutaj bardzo szybko będą następowały przynajmniej pierwsze decyzje; to będzie determinowało uruchamianie pierwszych działań inwestycyjno-remontowych" - powiedział komendant główny.

Rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak poinformowała w piątek PAP, że trwa analiza propozycji zgłoszonych przez KGP. "Założyliśmy, że analiza skończy się jeszcze w styczniu" - powiedziała Woźniak, choć zastrzegła, że termin ten nie jest przesądzony.

Pod koniec października 2012 r. szef MSW Jacek Cichocki powołał w resorcie zespół, którego zadaniem jest koordynacja modernizacji komend i komisariatów. Zespół miał rozpisać konkurs na standaryzację poszczególnych obiektów; ich lista miała zostać przedstawiona na początku 2013 r.

"W styczniu będziemy chcieli wyłonić podmiot, który pomoże nam przygotować modelowe rozwiązanie architektoniczne dotyczące komend i komisariatów" - powiedziała w piątek Woźniak.

MSW podało, że w latach 2013-2015 ma zostać zrealizowanych ok. 200-300 projektów. Trzy czwarte środków na inwestycje ma pochodzić z budżetu państwa - rezerwy celowej MSW i budżetu policji (plan na 2013 r. przewiduje na ten cel 250 mln zł). Reszta pieniędzy miała pochodzić z innych źródeł - np. funduszu ochrony środowiska.

W 2012 r. na zły stan policyjnych nieruchomości zwracały uwagę Najwyższa Izba Kontroli oraz Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

RPO po kontroli, która objęła 48 jednostek policji najniższego szczebla, oceniła, że "wiele jednostek policji znajduje się w stanie bardzo znacznej degradacji technicznej". "Warunki pełnionej tam służby urągają godności ludzkiej, a w skrajnych przypadkach narażają funkcjonariuszy na utratę zdrowia" - napisała prof. Lipowicz. Wymieniła m.in. nieszczelne okna i dachy, zawilgocenie i grzyb, niedomykające się okna i popękane szyby, pęknięcia elewacji i odpadający tynk.

Z kolei NIK podała w swoim raporcie m.in., że z szacunków KGP wynika, iż uzyskanie odpowiedniego standardu technicznego w obiektach służbowych wymagałoby przeznaczenia na działalność inwestycyjno-remontową nieco ponad 2 mld zł.

W całym kraju policja ma ponad 5 tys. obiektów. W tej liczbie jest m.in. 271 komend powiatowych, 65 miejskich i 7 rejonowych (wszystkie w Warszawie) oraz 570 komisariatów. (PAP)

ral/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)