Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń
18.10.2012 07:50

Policja rozbiła międzynarodowy gang handlarzy bronią

Czeską broń dostarczano przez Polskę, Słowację i Ukrainę do objętych embargiem krajów Azji i Afryki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Czeska telewizja informacyjna TCz24 ujawniła, że po rocznej inwigilacji czeska policja rozbiła międzynarodowy gang handlarzy bronią. Czeską broń dostarczano przez Polskę, Słowację i Ukrainę do objętych embargiem krajów Azji i Afryki.

Policja zatrzymała pięciu obywateli Czech. Według telewizji TCz24, liczba zatrzymanych osób nie jest jednak ostateczna.

Przestępcy działali na terenie Czech, Słowacji, Polski i Ukrainy. Wywozili nielegalnie z kraju części do czołgów, wozów bojowych, noktowizory, urządzenia do laserowego naprowadzania rakiet i - jak stwierdziła telewizja TCz 24 - _ sprzedawali je głównie do Polski, skąd transportowano je dalej, prawdopodobnie do Azji i Afryki _.

Rzecznik prasowy wydziału policji ds. przestępczości zorganizowanej powiedział, że _ ze względu na dobro śledztwa nie może ujawnić, do jakich krajów trafiała wspomniana broń _.

Analityk wojskowy Martin Koller nie wykluczył w rozmowie z telewizją TCz 24, że broń sprzedawano również Syrii. Telewizja przypominała, że największy nielegalny przemyt czeskiej broni udowodniono dotychczas przedstawicielom firmy _ Agroplast _ w Libercu, która w latach 90-tych sprzedawała broń Korei Północnej i Iranowi.

Jeden z szefów _ Agroplastu _ został zatrzymany na lotnisku w Azerbejdżanie razem z sześcioma rozmontowanymi samolotami MIG-21 o wartości 840 tysięcy dolarów, które miały zostać przetransportowane do Korei Północnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Czesi ostro karzą za handel bronią Sąd w Cieplicach w północnych Czechach wydał dziś wyrok w sprawie 13-osobowej grupy przestępczej.
Pięć krajów, które najwięcej wydają na broń W roku 2011 świat wydał na zbrojenia w sumie 1 bilion 634 miliardy dolarów.
Premier przyznaje się do porażki Prawica straciła w regionach połowę z dotychczasowych mandatów radnych.
Tagi: broń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz