Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Policja: sprzedaż fajerwerków dzieciom jest zabroniona

0
Podziel się

Petardy, rakiety i pochodnie to nieodłączne elementy sylwestrowej zabawy.
Należy kupować je w sprawdzonych miejscach i zachować szczególną ostrożność przy odpalaniu;
sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem - przypomina policja.

bEriCvKd

Petardy, rakiety i pochodnie to nieodłączne elementy sylwestrowej zabawy. Należy kupować je w sprawdzonych miejscach i zachować szczególną ostrożność przy odpalaniu; sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem - przypomina policja.

"Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków. Dzieci nie powinny też pod żadnym pozorem odpalać fajerwerków" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek.

Przypomniał, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności a nawet do dwóch lat więzienia.

bEriCvKf

Sylwester i Nowy Rok należą do najbardziej pracowitych dni dla strażaków. "Szczególnie w sylwestrową noc jest wiele zdarzeń związanych z pożarami wywołanymi przez nieumiejętne obchodzeniem się z petardami i racami" - powiedział PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Podkreślił, że fajerwerków nie wolno używać w zamkniętych pomieszczeniach, na balkonach i tarasach. "Nie należy ich odpalać w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar. Nie odpalajmy petard z ręki, stojąc na balkonie, w tłumie lub po wypiciu alkoholu. Jeśli po odpaleniu lub wypaleniu lontu fajerwerk nie eksploduje, nie podchodźmy do niego, by sprawdzić, co się stało" - zaapelował Frątczak.

Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć dołączoną instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności.

Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przed sylwestrem przez wojewodów policja i straż miejska mogą nałożyć karę do 500 zł. (PAP)

bEriCvKl

gdyj/ abr/

bEriCvKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)