Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
21.07.2012 15:32

Policja świętuje na Zamku Królewskim w Warszawie

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, dziękując policjantom, mówił: jesteśmy waszymi dłużnikami za to, że 24 godziny na dobę pełnicie służbę na rzecz polskich obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

Centralne obchody święta policji zorganizowano dziś na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, dziękując policjantom, mówił: jesteśmy waszymi dłużnikami za to, że 24 godziny na dobę pełnicie służbę na rzecz polskich obywateli.

Minister nawiązał do odbywającego się niedawno w Polsce Euro 2012. _ - Kilka tygodni temu policja zdała jeden z najważniejszych egzaminów w swojej historii. Zabezpieczenie turnieju to było ogromne wyzwanie i policja sprostała temu wyzwaniu na piątkę _ - dodał._ _

_ - W ostatnich tygodniach zyskaliśmy szczególnie wyraźny i dobry wizerunek za granicą i jesteśmy jako kraj, i naród jednoznacznie pozytywnie oceniani _ - mówił Cichocki.

Szef KGP Marek Działoszyński podkreślił, że wyróżnieni zostali najlepsi policjanci, zaangażowani w służbę i profesjonalni w walce z przestępczością. On również nawiązał do Euro. _ - Niedawno zakończyliśmy akcję policyjnego zabezpieczania turnieju Euro 2012. Wielu z was było zaangażowanych w jej przygotowanie i realizację _ - mówił.

_ - Z okazji święta serdecznie dziękuję wszystkim polskim policjantkom i policjantom oraz pracownikom policji za uzyskane wyniki w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości _ - dodał Działoszyński.

Podczas uroczystości na Zamku wręczono m.in. dwa krzyże zasługi za dzielność i medale za długoletnią służbę. Krzyże otrzymali podkomisarz Renata Kosiba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i starszy sierżant Dominik Kasoń, również policjant z Krakowa. Oboje byli pasażerami pociągów, które miały wypadek pod Szczekocinami i przed przybyciem ratowników sami udzielali pomocy poszkodowanym.

Do wypadku doszło 3 marca na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi z Przemyśla do Warszawy i z Warszawy do Krakowa. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób - 11 podróżnych i pięciu pracowników kolei, a ponad 50 zostało rannych.

Dalsza część obchodów święta policji odbędzie się na Placu Zamkowym, gdzie zaplanowano promocję absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy - ślubować będzie 220 policjantów, 166 otrzyma promocję na pierwszy stopień oficerski.

Wręczone zostaną też nagrody dla funkcjonariuszy, którzy zwyciężyli w konkursie _ Policjant, który mi pomógł _. Na zakończenie odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów policji.

Wcześniej w sobotę w Komendzie Głównej Policji przed tablicą pamięci oraz przed obeliskiem _ Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska _ złożono wieńce i kwiaty. W tym miejscu znajduje się urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 r., podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja ma priorytety. "Bliżej obywatela" -_ Zabezpieczenie Euro 2012, zapewnienie większego komfortu pracy policjantom bezpośrednio zapobiegającym przestępczości, większe otwarcie policji na potrzeby społeczeństwa - to główne priorytety w 2012 r. _ - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.
184 osoby zatrzymane po burdzie w stolicy _ Polska kibolska! Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę! _- takie hasła skandowali pseudokibice.
Już jutro wielki sprawdzian dla policji _ - Jeśli UEFA i policja ocenią, że jest to mecz podwyższonego ryzyka, zostaną podjęte odpowiednie środki _ - powiedział Jacek Cichocki, szef MSW.
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz