Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.05.2010 15:52

Policja zabezpieczyła ponad 30 twardych dysków z pirackimi plikami

Trzydzieści twardych dysków z nielegalnymi plikami zabezpieczyli wrocławscy policjanci w całej Polsce. Policja zatrzymała też 30 osób, które są podejrzewane o rozpowszechnianie nielegalnych plików przez portal hostingowy "odsiebie.com", który został zablokowany.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trzydzieści twardych dysków z nielegalnymi plikami zabezpieczyli wrocławscy policjanci w całej Polsce. Policja zatrzymała też 30 osób, które są podejrzewane o rozpowszechnianie nielegalnych plików przez portal hostingowy "odsiebie.com", który został zablokowany.

W listopadzie 2009 r. wrocławska policja zatrzymała dwóch właścicieli i jednocześnie administratorów portalu "odsiebie.com". Wtedy też 41-letni Jarosław Ć., na którego zarejestrowana była firma prowadząca portal, oraz 21-letni Łukasz Ć., który zarządzał portalem, usłyszeli zarzuty pomocnictwa w nielegalnym utrwalaniu i rozpowszechnianiu filmów, nagrań i oprogramowania. Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy, a po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domu. Wstępnie straty prawowitych właścicieli praw autorskich oszacowano na ponad 250 tys. zł.

Sprawa wyszła na jaw po tym, gdy na portalu ukazał się album Kazika Staszewskiego na trzy tygodnie przed planowaną premierą płyty. Oprócz właścicieli portalu policja zatrzymała wtedy, ale już tylko w związku z albumem Staszewskiego, cztery osoby, które udostępniły materiał muzyczny użytkownikom portalu. Osoby te przyznały się do winy i dobrowolnie poddały się karze.

Wtedy też po ujawnieniu sprawy policja deklarowała, że będzie docierać przynajmniej do tych wszystkich, którzy poprzez portal rozpowszechniali nielegalne pliki muzyczne, filmowe czy zawierające oprogramowania i gry komputerowe. Policja szacuje, że portal "odsiebie.com" miał ok. 4 mln użytkowników i ok. 120 mln odsłon.

Jak poinformował PAP w piątek Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji, tym razem policjantom udało się zatrzymać i przesłuchać 30 najaktywniejszych użytkowników portalu, którzy w jego ramach zakładali swoje profile i udostępniali nielegalne pliki. Grozi im do 3 lat więzienia.

Jak powiedział nadkom. Ryszard Piotrowski, z-ca naczelnika wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zatrzymani to młodzi ludzie, jeden z nich ma niespełna 16 lat. "Ludzie ci na swoich profilach udostępniali po kilkaset nielegalnych plików - od muzyki, poprzez filmy, po oprogramowanie komputerowe czy gry" - mówił Piotrowski.

Policja swoje działania prowadziła w 11 województwach. Tylko na Dolnym Śląsku zatrzymała trzy osoby. Akcja przeprowadzona została rano. Łącznie zabezpieczono 3 komputery stacjonarne, 7 laptopów, 32 dyski twarde oraz ok. tysiąca płyt.

Jarosław Ć. i Łukasz Ć., właściciele i administratorzy portalu "odsiebie.com" prowadzili swoją działalność co najmniej rok. Policja szacuje, że w tym czasie miesięcznie mogli zarabiać na samych tylko reklamach zamieszczanych na ich stronie ok. 50 tys. zł. "Portal cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że mężczyźni dzierżawili cztery serwery w Europie" - mówił Piotrowski. Każdy mógł pobrać utwór bez żadnych ograniczeń i bez wnoszenia opłat. Natomiast ci, którzy udostępniali na stronie swoje pliki, "wrzucali nielegalne dane", byli premiowani przyspieszeniem transferu.

Serwis "odsiebie.com" działał od czerwca 2008 r. i służył do wymiany plików muzycznych, filmów i programów. Wszystkie dane znajdowały się na serwerach zagranicznych, natomiast ruchem plików na tych serwerach zarządzała strona zarejestrowana w Polsce. Strona internetowa portalu została na polecenie prokuratury zablokowana.

Obecnie, wpisując adres strony, internauta zostaje przekierowany na inną stronę, która prawdopodobnie działa na podobnych zasadach i oferuje podobne usługi. Pytany przez PAP Jan Bałdyga, koordynator Grupy Antypirackiej, przyznał, że wie o działaniu strony oraz innych tego typu stron. "To wszystko jest bardzo dynamiczne, ale staramy się śledzić na bieżąco tego typu portale" - mówił Bałdyga. (PAP)

umw/ itm/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz